Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSP informuje:
W związku z artykułami, które ukazały się w Gazecie Wyborczej Lublin (6 lutego 2015 r.) oraz Gazecie Wyborczej Trójmiasto (5 lutego 2015 r.) pragniemy oświadczyć, że:
- 4 lutego 2015 r. w Ministerstwie Skarbu Państwa odbyło się spotkanie z inicjatywy wojewody województwa pomorskiego, w którym udział wziął Wojewoda Pomorski Ryszard Stachurski, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Wiesław Byczkowski, Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski i Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska Piotr Grzelak.
- Spotkanie odbyło się w siedzibie ministerstwa i było jawne. Spotkania z przedstawicielami samorządów odbywają się w Ministerstwie Skarbu Państwa regularnie i są standardową formą prowadzenia dialogu.
- Podczas spotkania przedstawiciele województwa pomorskiego wyrazili obawy związane z pojawiającymi się w mediach informacjami dotyczącymi integracji sektora elektroenergetycznego. Minister Skarbu Państwa przedstawił im przesłanki integracji, pragniemy jednak podkreślić że MSP nie przedstawiło jeszcze swojej koncepcji integracji spółek energetycznych (PGE, Tauron, Enea, Energa).
- W związku z obawami przedstawicieli województwa minister poinformował, że w wyniku ewentualnego procesu integracji w sposób proponowany przez MSP, wszyscy jego uczestnicy zachowają swoją podmiotowość prawną. Spółki energetyczne, jako zakłady pracy, zleceniodawcy, organizatorzy i sponsorzy lokalnych beneficjentów zostaną na swoim miejscu. To dotyczy zatem także wpływów z podatków. Integracja będzie zatem miała pozytywny wpływ na rozwój regionów.
- W żaden sposób rozmowa nie dotyczyła natomiast podziału spółki Energa, ani przeniesienia spółki PGE Dystrybucja z Lublina do Gdańska. MSP nie ma takich planów, a ewentualne decyzje o podziale czy siedzibie spółki leżą w kompetencjach właściwych organów spółek. Informacje podawane w artykułach na podstawie wypowiedzi anonimowego źródła są absolutnie nieprawdziwe.
- Wyłącznym celem integracji sektora elektroenergetycznego jest stworzenie silnych podmiotów, które będą mogły realizować niezbędne dla bezpieczeństwa elektroenergetycznego państwa inwestycje i skutecznie konkurować na europejskim rynku, tak by energia elektryczna w Polsce również w przyszłości była produkowana przez polskie firmy, a konkurencja na rynku gwarantowała optymalny poziom cen dla konsumentów.
- Propozycja scenariusza integracji, którą przedstawi MSP, będzie uwzględniała interesy spółek, ich akcjonariuszy, bezpieczeństwo energetyczne Polski i możliwość rozwoju regionalnego.
- Minister zadeklarował również, że proces integracji sektora elektroenergetycznego będzie przedmiotem dyskusji z przedstawicielami regionalnych społeczności.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ azb/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 06.02.2015, 16:13 |
Źródło informacji | MSP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |