Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSW informuje:
Minister Teresa Piotrowska na wniosek Komendanta Głównego Policji powołała na stanowisko Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji nadinsp. Igora Parfieniuka. Uroczystość wręczenia nominacji odbyła się w Komendzie Głównej Policji. Wzięli w niej udział szefowa MSW, Teresa Piotrowska, gen. Marek Działoszyński, Komendant Główny Policji oraz karda kierownicza Policji. Centralne Biuro Śledcze Policji zastąpi CBŚ (komórkę organizacyjną funkcjonującą do tej pory w strukturze Komendy Głównej Policji). Nowa jednostka będzie funkcjonowała na wzór komend wojewódzkich oraz komendy stołecznej. Komendant CBŚP będzie posiadał szersze uprawnienia niż dotychczasowy dyrektor Centralnego Biura Śledczego.
- Wierzę, że dzięki zmianom, które właśnie wchodzą w życie, dzięki waszej determinacji nastąpi wzrost skuteczności, zwłaszcza w zwalczaniu przestępczości gospodarczej – zwróciła się do pracowników nowej jednostki minister Teresa Piotrowska. Zaznaczyła, że przed CBŚP również szereg innych wymagających zadań. Priorytetem będzie walka z przestępczością zorganizowaną, również tą związaną ze środowiskiem pseudokibiców, jak i przestępstw popełnianych w cyberprzestrzeni.- Znając dobre przygotowanie, Wasz zapał do tej wyjątkowej misji jestem przekonana, że na efekty nie będziemy musieli długo czekać – przyznała podczas inauguracji szefowa MSW.
Zwróciła się również do mianowanego dziś na komendanta CBŚP nadinsp. Igora Parfieniuka. - Pana doświadczenie, profesjonalizm i ogromny autorytet z pewnością pomogą Panu w kierowaniu tą jednostką oraz przyniosą oczekiwane efekty – powiedziała Teresa Piotrowska. - Jestem przekonana, ale też oczekuję od Pana, od Państwa, aby Wasze działania dobrze przysłużyły się Polsce – dodała.CBŚP zostało powołane na podstawie ustawy o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustawi wchodzi w życie 9 października. Nowa jednostka zastąpi Centralne Biuro Śledcze.
Centralne Biuro Śledcze powstało w 2000 r. z połączenia działającego od 1994 r. Biura do walki z Przestępczością Zorganizowaną KGP i powołanego w 1997 r. Biura do spraw Narkotyków KGP. Stale i dynamicznie przekształcająca się przestępczość zorganizowana wymagała utworzenia bardziej elastycznych rozwiązań organizacyjnych w Policji, które pozwalają na jeszcze skuteczniejszą walkę z tym zjawiskiem. Celem zmiany jest wyodrębnienie Centralnego Biura Śledczego Policji oraz zwiększenie skuteczności zwalczania przestępczości zorganizowanej. Dzięki wyodrębnieniu CBŚP ze struktur Komendy Głównej Policji, powstała wyspecjalizowana jednostka organizacyjna o ogólnokrajowym zasięgu działania. Zadania CBŚP koncentrują się na rozpoznawaniu, zapobieganiu i zwalczaniu przestępczości zorganizowanej. Proponowana regulacja nadaje także szersze uprawnienia komendantowi Centralnego Biura Śledczego Policji m.in. w zakresie zarządzania budżetem oraz prowadzenia polityki logistycznej i kadrowej.
Centralne Biuro Śledcze Policji będzie funkcjonowało na wzór komend wojewódzkich oraz komendy stołecznej. Komendant CBŚP będzie posiadał uprawnienia m.in. w zakresie:- czynności operacyjno-rozpoznawczych dotyczących kontroli operacyjnej, - czynności kontrolowanego przejęcia przedmiotów pochodzących z przestępstwa, - czynności kontrolowanego wręczenia korzyści majątkowej, - przekazywania prokuratorowi zgromadzonych materiałów, - komendant nowej jednostki będzie mógł także występować z wnioskami o udostępnienie danych telekomunikacyjnych oraz danych osób korzystających z usług pocztowych.
Do tej pory wnioski o wykonywanie tych czynności do odpowiednich organów składał Komendant Główny Policji lub Komendanci Wojewódzcy.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ kfk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.10.2014, 17:30 |
Źródło informacji | MSW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |