Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSWiA: Już dziś rusza Euro 2024! Nasi policjanci zabezpieczą mecze Polaków (komunikat)

14.06.2024, 09:22aktualizacja: 14.06.2024, 10:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje:

Już dziś, 14 czerwca br., rozpocznie się turniej finałowy ME w Piłce Nożnej UEFA EURO 2024. Polacy swój pierwszy mecz rozegrają w niedzielę, 16 czerwca br., z Holandią. O bezpieczeństwo fanów reprezentacji Polski zadba 34 naszych policjantów, którzy już są na miejscu. To funkcjonariusze, którzy mają duże doświadczenie w zabezpieczeniu imprez sportowych. Oby musieli wykonywać swoje zadanie aż do finału mistrzostw!

Jesteśmy coraz bliżej kolejnych, wielkich piłkarskich emocji. Już dziś,14 czerwca br., rozpocznie się turniej finałowy Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Impreza potrwa do 14 lipca br. Wśród 24 drużyn, które wystąpią w Niemczech, jest oczywiście reprezentacja Polski. Nad bezpieczeństwem najlepszych kibiców na świecie – fanów naszej kadry, już teraz czuwają polscy policjanci.

Przygotowania do zabezpieczenia mistrzostw cały czas trwają. Funkcjonariusze Krajowego Punktu Informacyjnego ds. Imprez Sportowych w Wydziale Operacyjnym Głównego Sztabu Policji Komendy Głównej Policji współpracują ze swoim odpowiednikiem w niemieckiej Policji (NFIP Germany). Dotyczy to przede wszystkim wymiany informacji o wszelkich zagrożeniach, które mogą wystąpić podczas tego turnieju. Podczas Mistrzostw Europy będzie działało Międzynarodowe Centrum Współpracy Policji (IPCC). Centrum mieści się w miejscowości Neuss w siedzibie Krajowego Urzędu ds. Szkolenia, Doskonalenia i Spraw Kadrowych Policji Nadrenii Północnej-Westfalii.

Polską delegację, która zabezpieczy mecze z udziałem naszych piłkarzy, tworzy 14 policjantów (dwóch funkcjonariuszy jako obsada IPCC, w tym dowódca kontyngentu oraz 12 spottersów jako tzw. mobile team) oraz dodatkowych 20 policjantów (18 funkcjonariuszy pionu prewencji oraz 2 funkcjonariuszy pionu kryminalnego). To łącznie 34 funkcjonariuszy.

Do Niemiec udali się policjanci znający język angielski i/lub niemiecki oraz posiadający doświadczenie i wiedzę w zakresie problematyki bezpieczeństwa imprez sportowych z udziałem piłkarskiej reprezentacji Polski.

Doświadczeni i gotowi do działania

27 marca br. do Policji wpłynęło oficjalne zaproszenie z Krajowego Punktu Informacyjnego ds. Piłki Nożnej w Niemczech (NFIP Germany) z prośbą o skierowanie funkcjonariuszy do udziału w zabezpieczeniu Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Strona niemiecka poprosiła o delegowanie 14 policjantów (dwóch funkcjonariuszy jako obsada IPCC, w tym dowódca kontyngentu oraz 12 spottersów jako tzw. mobile team).

Jeśli chodzi o działanie naszych policjantów podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA 2024, to głównym zadaniem dowódcy oraz oficerów łącznikowych jest współdziałanie z niemiecką Policją. Najważniejsza kwestia to stała wymiana informacji dotyczących sposobu przemieszczania się polskich kibiców na mecze. Dotyczą one m.in. liczby i rodzajów środków transportu, przewidywanych zachowań oraz ewentualnych zagrożeń mogących wystąpić z ich strony.

Natomiast policjanci-spottersi zajmą się monitorowaniem zachowania kibiców reprezentacji Polski na terenie Niemiec. Wspólnie z lokalnymi policjantami zadbają o okolice stadionów oraz innych miejsc, gdzie będą się gromadzili kibice.

Bezpieczeństwo kibiców

W fazie grupowej turnieju polscy piłkarze rozegrają trzy mecze: 16 czerwca br. o godz. 15:00 z Holandią w Hamburgu, 21 czerwca br. o godz. 18:00 z Austrią w Berlinie, 25 czerwca br. o godz. 18:00 z Francją w Dortmundzie.

Z informacji otrzymanych z PZPN oraz od strony niemieckiej wynika, że podczas fazy grupowej turnieju wszystkie bilety przeznaczone dla polskich kibiców zostały już wyprzedane.

Polska społeczność w Niemczech jest bardzo zainteresowana meczami biało-czerwonych. Spodziewanych jest wielu naszych kibiców. Przewoźnicy kolejowi (głównie PKP Intercity) planują uruchomienie dodatkowych pociągów rejsowych do Niemiec w dniach rozgrywania meczów przez polskich piłkarzy. Ponadto planowane jest także maksymalne wydłużenie składów tak, aby jak najwięcej kibiców mogło skorzystać z planowanych połączeń.

Biorąc pod uwagę informacje prasowe oraz pojawiające się w mediach społecznościowych, szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się mecz Polska-Austria, który odbędzie się 21 czerwca br. na Stadionie Olimpijskim w Berlinie. Tego dnia do stolicy Niemiec może przybyć nawet kilkadziesiąt tysięcy kibiców z Polski. Dla Policji to duże wyzwanie pod względem bezpieczeństwa. Jesteśmy jednak przekonani, że nasi doświadczeni w zabezpieczaniu takich imprez funkcjonariusze, świetnie wykonają to zadanie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ from/ lm/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.06.2024, 09:22
Źródło informacji MSWiA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ