Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSWiA: kolejna grupa strażaków wyleciała do Grecji (komunikat)

23.08.2021, 12:31aktualizacja: 23.08.2021, 12:32

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSWiA informuje:

- To dla mnie ogromny zaszczyt i honor, że mogę być dzisiaj tutaj i żegnać Was przed długą drogą, przed daleką podróżą, przed ogromnie ciężką pracą, która Was czeka - powiedział wiceminister Maciej Wąsik do funkcjonariuszy PSP podczas odprawy przez wylotem do Grecji. W wydarzeniu wziął również udział nadbryg. Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.

Wiceszef MSWiA zwrócił uwagę, że o przedłużenie pomocy w walce z pożarami zwróciła się strona grecka. – Grecy poprosili o wydłużenie misji o dwa tygodnie, ale myślę, że poradzicie sobie szybciej. Mam nadzieję, że Wasz powrót do Polski będzie szybszy. Życzę Wam tego i niech św. Florian prowadzi Was bezpiecznie po greckich drogach – powiedział.

– Obyście jak najszybciej wykonali swoje zadanie i wszyscy powrócili zdrowi z powrotem do Polski, do swoich rodzin – podkreślił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Nadbryg. Andrzej Bartkowiak dziękował strażakom za natychmiastową mobilizację do działań. – Nasi ludzie od dwóch tygodni w sposób fenomenalny radzą sobie z pożarami w Grecji. Jedziecie kontynuować ich dzieło. Dziękuję Wam za to i proszę, żebyście o siebie dbali i wrócili cali i zdrowi – zaznaczył komendant główny PSP.

Polscy strażacy walczą z pożarami w Grecji

Polska grupa ratownicza, która przebywa aktualnie w Grecji, liczy 143 osoby i 46 specjalistycznych pojazdów. To głównie ratownicy z województw: wielkopolskiego oraz dolnośląskiego. Wspierają ich strażacy z Komendy Głównej PSP oraz strażacy z woj. łódzkiego, mazowieckiego i małopolskiego. Grupa działa w ramach Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności (ERCC). Polacy są samowystarczalni pod względem logistycznym (własne namioty i wyżywienie) oraz medycznym (w skład grupy weszli również ratownicy medyczni).

Funkcjonariusze PSP stacjonowali na stałe na wyspie Evia w miejscowości Neos Pirgos oraz od 17 sierpnia br. w miejscowości Vilia w regionie Attyki na północny zachód od Aten. Działania są prowadzone od 11 sierpnia br. i nadal trwają. Strażący brali udział m.in. w akacjach na wyspie Evia (w miejscowościach Ellenika, Gouves, Agriovotano, Kamatriades i Galatsona) oraz w regionie Attyki (w miejscowościach Vilia, Agios Georgios i Clio Pigadi). Działania gaśnicze z lądu wspierane były przez samoloty i śmigłowce gaśnicze. Polscy ratownicy od początku współpracowali z ratownikami z Grecji.

Druga grupa strażaków, która w poniedziałek wyleciała do Grecji na wymianę, liczy tyle samo osób, co pierwsza grupa. Podobnie jak w pierwszej grupie najwięcej jest strażaków z województw: wielkopolskiego i dolnośląskiego.

W ubiegłych latach, wspierając państwa i regiony z całego świata, które dotknięte zostały katastrofami, moduły ratownicze Państwowej Straży Pożarnej brały udział w misjach ratowniczych m.in. w Szwecji, Bośni i Hercegowinie, Libanie i na Haiti, a ostatnio w Turcji.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ sno/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.08.2021, 12:31
Źródło informacji MSWiA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ