Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSWiA: Minister Marcin Kierwiński i wicepremier Krzysztof Gawkowski o bezpieczeństwie podczas wyborów samorządowych (komunikat)

03.04.2024, 15:22aktualizacja: 03.04.2024, 15:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje:

W środę, 3 kwietnia br. w MSWiA odbyła się konferencja prasowa ministra spraw wewnętrznych i administracji Marcina Kierwińskiego oraz wicepremiera, ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego. Szefowie MSWiA i MC mówili o działaniach, które dotyczą zapewnienia bezpieczeństwa w czasie nadchodzących wyborów samorządowych.

W najbliższą niedzielę, 7 kwietnia br. odbędą się w Polsce wybory samorządowe. Wybierzemy blisko 47 tys. radnych. W całej Polsce o mandat powalczy ponad 183 tys. kandydatów.

Minister Marcin Kierwiński podkreślił, że proces wyborczy zostanie przeprowadzony przez samorządy, Państwową Komisję Wyborczą oraz władze centralne. – Pokażmy po raz kolejny, że demokracja w Polsce, jeśli chodzi o ten najważniejszy akt demokratyczny ma się bardzo dobrze. Pokażmy, że Polacy potrafią korzystać z praw demokratycznych – zaapelował minister.

Szef MSWiA odniósł się także do łamania prawa wyborczego. – Apeluję o to, aby zgłaszać na bieżąco na Policję wszelkie kwestie dotyczące łamania prawa wyborczego, łamania ciszy wyborczej, agitacji w czasie ciszy wyborczej czy w lokalach. Dzięki temu Policja będzie mogła reagować, aby proces wyborczy przebiegał w sposób niezakłócony – powiedział.

Minister spraw wewnętrznych i administracji zwrócił się również bezpośrednio do wyborców. – Jeżeli Państwo widzą dezinformację, komunikaty, informacje, które Państwa zdaniem są ewidentnie dezinformacją wyborczą, też prosimy je zgłaszać – mówił minister Marcin Kierwiński.

Podczas konferencji szef resortu spraw wewnętrznych i administracji przekazał, że dzisiaj odbyła się odprawa komendanta głównego Policji z komendantami wojewódzkimi Policji w sprawie zabezpieczenia wyborów.

Transport do lokalu wyborczego

Minister Marcin Kierwiński przypomniał, że MSWiA jest współodpowiedzialne za proces dowozu wyborców do lokali wyborczych. Zgłoszenia były zbierane i będą realizowane zgodnie z prawem przez samorządy. Odbędzie się to dzięki środkom z budżetu centralnego przekazywanym poprzez wojewodów. Minister zaapelował także o sprawdzenie, w jakim miejscu możemy oddać głos.

Bardzo mocno zachęcamy, aby przed wyborami sprawdzić w aplikacji mObywatel, gdzie każdy z Państwa jest wpisany do rejestru wyborców. Sprawdźcie Państwo, w którym lokalu wyborczym głosujecie, sprawdźcie w którym spisie wyborców jesteście – mówił minister spraw wewnętrznych i administracji.

NASK i CERT w przeciwdziałaniu dezinformacji

Natomiast wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podczas konferencji mówił, że wybory związane są m.in. z odpowiedzialnością na polu cybernetycznym. – W obszarze odpowiedzialności za bezpieczeństwo cyfrowe podejmowaliśmy w ostatnich tygodniach i miesiącach wspólne z MSWiA działania, by wybory 7 kwietnia były bezpieczne – zaznaczył.

Minister cyfryzacji wskazał także, że NASK oraz CERT są gotowe do przyjmowania wszystkich zgłoszeń o dezinformacji, które mogą pojawić się w najbliższych dniach. Dotyczy to także spraw związanych z naruszeniem ciszy wyborczej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ fos/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.04.2024, 15:22
Źródło informacji MSWiA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ