Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSWiA: Minister Mariusz Kamiński spotkał się z Ylvą Johansson – unijną Komisarz do Spraw Wewnętrznych (komunikat)

30.09.2021, 23:28aktualizacja: 30.09.2021, 23:29

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSWiA informuje:

Minister Mariusz Kamiński spotkał się dzisiaj (30 września br.) z Ylvą Johansson – unijną Komisarz do Spraw Wewnętrznych, żeby przedyskutować sytuację kryzysu wywołanego działaniami hybrydowymi Białorusi, prowadzonymi przeciwko państwom Unii Europejskiej: przede wszystkim Polsce, Litwie i Łotwie. W ramach tych działań białoruski reżim dopuszcza się instrumentalnego wykorzystania migrantów w celu destabilizacji sytuacji w tych państwach i wywarcia na nie presji politycznej.

Komisarz Johansson podzieliła stanowisko Polski, zgodnie z którym działania Białorusi muszą spotkać się ze stanowczą odpowiedzią państw członkowskich UE, pozwalającą zapobiec dalszej eskalacji sytuacji na granicy. Wskazała również, że państwa członkowskie mają prawo i obowiązek ochrony swoich granic, stanowiących zewnętrzne granice Unii.

Minister Mariusz Kamiński przekazał podczas spotkania informacje na temat obecnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej oraz działań podejmowanych przez polski rząd w celu zapewnienia bezpieczeństwa granicy zewnętrznej Unii Europejskiej i powstrzymania dalszych działań reżimu Łukaszenki. Minister podkreślił, że Polska zapobiega nielegalnym przekroczeniom granicy przez migrantów kierowanych na granicę przez białoruskie służby.

Szef MSWiA zaznaczył również, że Polska od początku kryzysu aktywnie współpracuje z Agencją Frontex poprzez bieżącą wymianę informacji i zasilanie Agencji danymi na temat sytuacji na polskim odcinku granicy zewnętrznej. Polska także aktywnie niesie pomoc innym państwom znajdującym się pod presją migracyjną, m.in. zaangażowała niezbędne zasoby sprzętowe i ludzkie w ramach operacji Frontexu na Litwie. Pozostaje także w bieżącym kontakcie z kierownictwem Agencji.

Jak podkreślił minister Mariusz Kamiński, Polska udziela ochrony międzynarodowej osobom uciekającym z obszarów objętych prześladowaniami lub działaniami wojennymi. Znamiennymi przykładami takiej pomocy są tysiące wiz humanitarnych wydanych dla Białorusinów prześladowanych przez reżim Łukaszenki oraz ewakuacja ok. 1300 uchodźców z Afganistanu, którzy uratowani zostali przed realnym zagrożeniem życia i którym umożliwiono ubieganie się o ochronę międzynarodową w Polsce.

Komisarz Ylva Johansson podziękowała ministrowi Mariuszowi Kamińskiemu za przekazanie szczegółowych informacji dotyczących sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ nmk/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.09.2021, 23:28
Źródło informacji MSWiA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ