Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSWiA: Służby będą dbały o bezpieczeństwo podczas ferii zimowych (komunikat)

17.01.2025, 16:05aktualizacja: 17.01.2025, 16:55

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje:

Służby będą dbały o bezpieczeństwo podczas ferii zimowych

20 stycznia br. rozpoczynają się ferie zimowe. Nad bezpieczeństwem wszystkich wypoczywających będą czuwali m.in. funkcjonariusze Policji, Państwowej Straży Pożarnej, a także organizacje ratownicze, takie jak GOPR i TOPR. Ostatnie województwa zakończą ferie 2 marca.

Ferie zimowe to dla służb podległych MSWiA czas szczególnie wytężonych działań. Policja zadba o bezpieczeństwo dzieci i dorosłych na drogach i stokach narciarskich, a strażacy sprawdzają czy w obiektach wypoczynkowych są przestrzegane przepisy przeciwpożarowe.

Działania Policji podczas ferii

Nad bezpieczeństwem osób wypoczywających podczas ferii będą czuwali funkcjonariusze Policji. Większa liczba turystów, a także osób spędzających czas na zewnątrz wymaga szczególnej dbałości o ich bezpieczeństwo. W sezonie zimowym bezpieczeństwa na stokach w Polsce będzie strzec około 130 policjantów w patrolach narciarskich.

Policjanci będą obecni m.in.:

- na stokach narciarskich;

- w miejscach zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży, takich jak: ośrodki rekreacyjno – wypoczynkowe, hotele;

- w miejscach organizowania różnego rodzaju imprez, wydarzeń kulturalnych, sportowych z udziałem większej liczby osób, w tym tzw. plenerowych;

- w środkach publicznej komunikacji zbiorowej, na dworcach kolejowych, autobusowych, portach lotniczych.

W związku z wyjazdami wypoczynkowymi zwiększy się ruch na polskich drogach. Policja będzie wspierała kierowców w bezpiecznym i sprawnym dotarciu do celu podróży m.in. poprzez:

- nadzór nad głównymi drogami prowadzącymi do miejsc wypoczynku;

- kontrole stanu trzeźwości kierowców;

- egzekwowanie przestrzegania ograniczeń prędkości.

Około 340 punktów kontroli autobusów

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży podczas ferii zimowych jest priorytetem polskiej Policji. Ważnym elementem troski o bezpieczeństwo są kontrole autobusów wiozących dzieci na zimowy wypoczynek.

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowało wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów oraz kierowców autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek. Wykaz ten zawiera zestawienie punktów z terenu kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych, pod którymi można uzyskać informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców. Punkty kontroli są na terenie całego kraju.

Podczas kontroli sprawdzany jest przede wszystkim stan techniczny autobusu i jego wyposażenie, uprawnienia kierującego oraz stan trzeźwości oraz stan psychofizyczny.

Dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z wyprzedzeniem. Dzięki temu można uniknąć dłuższego oczekiwania na kontrolę.

Wykaz punktów kontroli: https://policja.pl/pol/aktualnosci/255259,Wykaz-punktow-kontroli-autobusow-ferie-2025.html

Funkcjonariusze będą też prowadzić działania informacyjno-edukacyjne i profilaktyczne skierowane do dzieci, młodzieży oraz ich opiekunów.

Jednocześnie na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.

PSP prowadzi działania kontrolne i edukacyjne

Podczas ferii zimowych Państwowa Straż Pożarna po raz kolejny podejmuje działania w ramach kampanii „Bezpieczne Ferie”. Akcja, realizowana na terenie całego kraju ma na celu zwiększenie świadomości dzieci, młodzieży i dorosłych na temat zagrożeń związanych z zimowym wypoczynkiem. W działaniach, w akcji „Bezpieczne ferie 2025”, zaangażowanych będzie 30 tys. strażaków.

„Bezpieczne Ferie 2025” to nie tylko działania kontrolne i edukacyjne, ale również przypomnienie o tym, jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku. Główne tematy akcji to m.in:

- zagrożenia związane z zamarzniętymi akwenami;

- zasady udzielania pierwszej pomocy i bezpiecznego zachowania w przypadku pożaru czy wypadku.

W celu zapewnienia właściwego poziomu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży strażacy w okresie poprzedzającym wakacje letnie i ferie zimowe prowadzą czynności kontrolno-rozpoznawcze w obiektach wypoczynkowych. W latach 2021-2023 komendy Państwowej Straży Pożarnej przeprowadziły łącznie ponad 7,7 tys. kontroli (ponad 2,5 tys. rocznie), obejmujących ponad 12,5 tys. obiektów (ponad 4 tys. rocznie).

Pomoc w górach i na szlakach turystycznych

Sezon turystyczny w polskich górach trwa cały rok, jednak okres ferii zimowych charakteryzuje się większą liczbą osób, zainteresowanych przede wszystkim „białym szaleństwem”.

Osobom, które uległy wypadkowi lub są narażone na niebezpieczeństwo w górach, pomoc udzielana jest niezwłocznie, dzięki stałym dyżurom ratowników górskich TOPR i GOPR, przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Trzeba jednak pamiętać, że obecność ratowników w górach nie zastąpi zdrowego rozsądku i odpowiedzialnego podejścia do planowanych aktywności.

MSWiA jest odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa na obszarach górskich. Realizuje ten obowiązek poprzez coroczne zlecanie specjalistycznym organizacjom ratowniczym (TOPR i GOPR) zadania zapewnienia bezpieczeństwa osobom przebywającym w górach. W 2025 r. w ustawie budżetowej na ten cel zaplanowano ponad 34 mln zł.

Pamiętaj!

Dobrze przygotuj się do wyprawy w góry. Regularnie sprawdzaj warunki pogodowe. Poinformuj innych o wyjściu, a także nie przeceniaj swoich umiejętności. Apelujemy, aby w przypadku zagrożenia zawsze poprosić o pomoc.

Zadzwoń na numer alarmowy 112, by uzyskać szybką i skuteczną pomoc.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ bch/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.01.2025, 16:05
Źródło informacji MSWiA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ