Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSWiA: spotkanie ministrów spraw wewnętrznych Grupy Wyszehradzkiej (komunikat)

18.11.2016, 17:27aktualizacja: 18.11.2016, 17:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSWiA informuje:

21 listopada 2016 r. w Warszawie odbędzie się spotkanie Ministrów Spraw Wewnętrznych Grupy Wyszehradzkiej oraz V4 + (Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji i Słowenii), które będzie poświęcone kwestiom migracyjno – granicznym.

Gospodarzem spotkania będzie Minister Spraw Wewnętrznych, Mariusz Błaszczak. Jednym z najważniejszych tematów będzie przedyskutowanie propozycji składających się na reformę Wspólnego Europejskiego Systemu Azylowego, w tym rozporządzenia dublińskiego, które uzależnia mechanizm alokacji od napływu migrantów oraz potencjału poszczególnych państw.

Dotychczasowe próby wprowadzania przez UE odgórnych rozwiązań podważały zaufanie krajów członkowskich do procedur decyzyjnych w ramach UE. Rząd Prawa i Sprawiedliwości od początku stał na stanowisku, że kryzys migracyjny powinien być rozwiązany w miejscach, w których powstał. Konsekwentnie wskazywał na konieczność szczelnej ochrony granic zewnętrznych Unii Europejskiej. Jest to warunkiem zachowania udogodnień związanych z systemem Schengen, z których wszyscy korzystamy.

W naszej ocenie, podejmowane działania powinny przede wszystkim zmierzać do ograniczenia napływu migrantów poprzez:

- zapewnienie bezpieczeństwa granic zewnętrznych,

- zwalczanie nielegalnej migracji,

- usuwanie pierwotnych przyczyn migracji i uchodźctwa

- wspieranie krajów trzecich leżących na szlakach migracyjnych w tym również tych goszczących znaczne liczby uchodźców.

Głównym tematem poniedziałkowego spotkania będzie przyszły kształt wspólnej polityki migracyjnej Unii Europejskiej i działań podejmowanych wobec przedłużającej się sytuacji zwiększonego napływu imigrantów i uchodźców. W naszej ocenie, polityka Unii Europejskiej powinna zostać zmodyfikowana tak, aby można było odzyskać pełną kontrolę nad obecnymi ruchami migracyjnymi, obejmującymi Europę za cel oraz efektywnie zapobiegać negatywnym skutkom ewentualnego nagłego zwiększenia presji migracyjnej w kolejnych latach.

Pomimo pewnej poprawy sytuacji spowodowanej przede wszystkim przez wdrożenie umowy pomiędzy Unią Europejską i Turcją oraz przez ochronę granic państw będących na tzw. szlaku zachodnio-bałkańskim, nadal pozostaje ona daleka od stanu w pełni nas satysfakcjonującego. Brak kontroli nad tym, kto wjeżdża na terytorium Unii Europejskiej nadal negatywnie wpływa na bezpieczeństwo wszystkich jej obywateli zwiększając zagrożenie atakami terrorystycznymi przeprowadzanymi przez grupy związanych z islamskim ekstremizmem.

Podejmowane przez Komisję Europejską próby rozwiązania problemu w oparciu o wprowadzenie przymusowych mechanizmów relokacji migrantów, nie tylko nie przyniosły spodziewanych efektów, ale przyniosły rezultaty przeciwne. Do dziś nie udało się przesiedlić nawet 6 proc. z zaplanowanej liczby migrantów. Dodatkowo, stosowanie przymusu wprowadza niepotrzebne podziały w Unii Europejskiej, powoduje opór obywateli w wielu krajach i znacznie osłabia współpracę.

Polska opowiada się za koncepcją efektywnej solidarności, która jest alternatywą wobec nieefektywnych prób ustanowienia przymusowych mechanizmów relokacji i uwzględnia ograniczenia oraz możliwości poszczególnych państw członkowskich, a także pozwala im na angażowanie się w tych obszarach, w których mogą osiągnąć najlepsze rezultaty.

Rząd PiS stoi na stanowisku, iż każdy automatyczny system redystrybucji będzie stanowił silny „pull factor” czyli czynnik przyciągający, który wzmagając napływ migrantów, będzie pogłębiał kryzys. Celem działań UE i państw członkowskich powinno być powstrzymanie ruchów migracyjnych do UE, a nie dodatkowe przenoszenie odpowiedzialności na wszystkie państwa.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ pd/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.11.2016, 17:27
Źródło informacji MSWiA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ