Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSWiA: Szef MSWiA po spotkaniu w Berlinie: Sprawy bezpieczeństwa powinny być absolutnie na pierwszym planie (komunikat)

21.06.2024, 20:41aktualizacja: 24.06.2024, 11:13

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje:

W piątek, 21 czerwca br. minister Tomasz Siemoniak spotkał się w Berlinie z ministrami spraw wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec - Nancy Faeser oraz Republiki Austrii - Gerhardem Karnerem. Tematami rozmów były m.in. bieżącą współpraca służb mundurowych, kryzys migracyjny oraz sprawy związane z konfliktem w Ukrainie.

- Jesteśmy po rozmowach z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec z minister Nancy Faeser. Głównym tematem była oczywiście sytuacja na granicy polsko-niemieckiej i - co jest z tym związane - sytuacja na granicy polsko-białoruskiej – poinformował minister Tomasz Siemoniak.

Szef MSWiA zaznaczył, że minister Nancy Faeser przeprosiła i wyraziła ubolewanie za ostatni incydent związany z tym, że niemieccy policjanci przewieźli pięcioosobową afgańską rodzinę na polską stronę i uczynili to poza procedurami, łamiąc przepisy. - Pani minister zapewniła, że taka sytuacja więcej się nie powtórzy. Sprawa była także przedmiotem rozmowy premiera Donalda Tuska z kanclerzem Olafem Scholzem. Mamy nadzieję, że ten temat został wyjaśniony – dodał.

Podczas spotkania z minister Nancy Faeser został również poruszony problem utrudnień spowodowanych przywróceniem przez rząd Niemiec kontroli stacjonarnych na polsko-niemieckiej granicy.

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej i kryzys migracyjny

Minister Tomasz Siemoniak poinformował, że podczas rozmowy trójstronnej z ministrem spraw wewnętrznych Austrii Gerhardem Karnerem oraz federalną minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser dużo uwagi poświęcono sprawom granicy polsko-białoruskiej. - Nasi partnerzy z uwagą patrzą na to, co się tam dzieje. Zdają sobie oczywiście sprawę, że jest to agresja hybrydowa organizowana przez Rosję i Białoruś i że jej skutki sięgają do Niemiec, Austrii i do całej Europy – powiedział szef polskiego resortu spraw wewnętrznych i administracji.

Jednocześnie minister zaznaczył, że w perspektywie najbliższych miesięcy, gdy kształtują się władze Unii Europejskiej i zbliża się prezydencja Polski w Unii, sprawy bezpieczeństwa powinny być absolutnie na pierwszym planie.

- Z ministrami spraw wewnętrznych Niemiec i Austrii rozmawialiśmy także o pakcie migracyjnym, o tym, że Polska oczekuje jego elastycznego stosowania – dodał minister Tomasz Siemoniak.

Współpraca służb Polski, Niemiec i Austrii

W ramach bieżącej współpracy służb mundurowych rozmawiano również o przestępczości narkotykowej. - Ważnym tematem są nowe rodzaje narkotyków - opioidy. One trafiają też do Polski. Umówiliśmy się na bardzo ścisłą współpracę Policji naszych trzech państw w walce z tym rodzajem przestępczości – podkreślił minister Tomasz Siemoniak.

Minister Tomasz Siemoniak poinformował naszych niemieckich i austriackich partnerów o aktach sabotażu organizowanych w Polsce na zlecenie rosyjskich służb oraz aresztowaniu 10 osób. – Ministrowie zdają sobie sprawę z tego, że jest to zagrożenie dla całej Europy, także dla tych państw. Byli poruszeni tymi sprawami – powiedział.

Zabezpieczenie turnieju EURO 2024

Podczas spotkania poruszono również temat zabezpieczenia turnieju finałowego ME w Piłce Nożnej UEFA EURO 2024.

- Polscy policjanci są także w Berlinie, tam gdzie gra polska reprezentacja. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Niemiec podejmuje rozmaite działania, żeby polscy kibice, którzy bardzo licznie przybyli na mistrzostwa, na mecze reprezentacji Polski, byli bezpieczni. Polscy policjanci absolutnie w tym niemiecką Policję wspierają – powiedział szef MSWiA.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kblu/ js/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.06.2024, 20:41
Źródło informacji MSWiA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ