Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSWiA: szef MSWiA pozostaje w kontakcie ze służbami pomagającymi poszkodowanym w nawałnicach (komunikat)

16.08.2017, 13:22aktualizacja: 16.08.2017, 13:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSWiA informuje:

Nieprawdziwe są informacje podawane przez niektóre media, jakoby służby podległe Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji nie pomogły poszkodowanym w nawałnicach, które przeszły nad Polską. Nie jest również prawdą, że szef MSWiA przebywał w tym czasie na urlopie.

Już w sobotę szef MSWiA odebrał meldunki od komendantów wojewódzkich PSP oraz wojewodów z sześciu województw, które najbardziej ucierpiały podczas nawałnic m.in. pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. Był także w stałym kontakcie z premier Beatą Szydło. Tego samego dnia w akcje na terenie całego kraju zaangażowanych było 18 tys. strażaków i 4 tys. samochodów ratowniczo-gaśniczych – strażacy tylko w sobotę interweniowali 10 tys. razy. Służby nadzorowane przez MSWiA prowadziły akcje w kolejnych dniach.

W poniedziałek, będąc w stałym kontakcie z wojewodami, minister Mariusz Błaszczak podpisał decyzję o przekazaniu środków dla poszkodowanych. Łączna kwota, która zostanie wypłacona to prawie 31 mln zł.

We wtorek, 15 sierpnia, minister Mariusz Błaszczak odebrał kolejne meldunki od wojewodów i komendantów PSP z pięciu województw, a także udał się do województwa kujawsko-pomorskiego, które walczyło ze skutkami nawałnic. Szef MSWiA, wraz z wiceszefem MON Bartoszem Kownackim i wojewodą Mikołajem Bogdanowiczem odwiedzili tereny najbardziej dotknięte przez kataklizm. Minister Mariusz Błaszczak był m.in. w miejscowościach Sitowiec, Dziedzinek, Mąkowarsko, Pruszcz, Bagienica, Mała Klonia i Wielka Klonia. O godz. 18:00 w budynku Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy odbyło się trzecie spotkanie sztabu kryzysowego z udziałem m.in. ministra Błaszczaka i wiceszefa MON.

Dziś (16 sierpnia) szef MSWiA udał się do woj. wielkopolskiego. O 12:00 w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu spotka się z samorządowcami z gmin dotkniętych nawałnicami, natomiast o godz. 14:00 w Gnieźnie zaplanowane jest spotkanie z rodzinami poszkodowanymi w nawałnicach.

Zarzuty o braku reakcji służb podległych MSWiA na skutki nawałnic są bezpodstawne – funkcjonariusze byli na miejscu bezpośrednio po tragicznych wydarzeniach, a działania zostały podjęte niezwłocznie. Decyzje o podjęciu działań w danym miejscu i czasie były podejmowane bezpośrednio przez komendantów służb. Zadaniem ministra jest nadzorowanie tych prac, a nie prowadzenie akcji.

Od 10 sierpnia strażacy w całej Polsce interweniowali 21 311 razy przy usuwaniu skutków burz. W działaniach ratowniczych wzięło udział łącznie 73 336 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy korzystali z 16 579 pojazdów pożarniczych. Oprócz strażaków z województw dotkniętych nawałnicami, w usuwaniu skutków uczestniczą też strażacy z innych województw m.in. warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, zachodniopomorskiego, łódzkiego i lubuskiego oraz słuchacze szkół pożarniczych, Szkoły Głównej Służby Pożarniczej z Warszawy oraz Szkoły Podoficerskiej PSP z Bydgoszczy.

Złą wolą jest powielanie nieprawdziwych informacji o braku reakcji ze strony ministra Mariusza Błaszczaka i jego nieobecności. Wszyscy dziennikarze byli zapraszani i informowani o odprawach szefa MSWiA, podczas których komendanci i wojewodowie składali meldunki o sytuacji w miejscach najbardziej poszkodowanych przez nawałnice. Dziennikarze uczestniczyli również w briefingach, które odbywały się po odprawach.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kka/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.08.2017, 13:22
Źródło informacji MSWiA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ