Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSWiA: Tomasz Siemoniak nowym szefem resortu (komunikat)

13.05.2024, 16:14aktualizacja: 14.05.2024, 16:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje:

Tomasz Siemoniak objął dziś (13 maja br.) urząd Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zastąpi on na tym stanowisku Marcina Kierwińskiego. Nowy minister nadal będzie pełnić funkcję Koordynatora Służb Specjalnych. Dotychczasowy szef MSWiA wystartuje w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Tomasz Siemoniak odebrał z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy powołanie na stanowisko szefa MSWiA i złożył przysięgę.

"Resort zostaje w najlepszych, możliwych rękach. Minister Siemoniak to osoba o wielkim doświadczeniu w administracji rządowej. To człowiek, który zawsze kieruje się dobrem państwa i gwarantuje, że służby podległe MSWiA będą pracowały dla dobra obywateli" – powiedział dotychczasowy szef MSWiA Marcin Kierwiński.

Nowy minister podsumował pracę swojego poprzednika wskazując, jak wielką pracę wykonał w różnych obszarach. Dodał przy tym, że obejmuje resort, który bardzo dobrze funkcjonuje. Minister Siemoniak wskazał także na główne zadania, z którymi przyjdzie się zmierzyć na tym stanowisku. "To jest resort, który bardzo dobrze znam, ten potencjał, który jest w ludziach, w służbach. Czasy są bardzo ciężkie. Mamy wojnę, mamy sytuację na granicy, mamy wielkie zapotrzebowanie obywateli na poczucie bezpieczeństwa. Zawsze ten resort był i będzie na pierwszej linii wszystkich problemów, klęsk żywiołowych, pożarów, zagrożeń, przestępczości. Mam świadomość, jakie to jest ciężkie zadanie" – podkreślił.

Tomasz Siemoniak urodził się 2 lipca 1967 r. w Wałbrzychu. Polski polityk i ekonomista.

Absolwent Wydziału Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Stypendysta Uniwersytetu w Duisburgu. W latach 1994-1996 był zatrudniony w Telewizji Polskiej – m.in. jako dyrektor Programu 1. W latach 1998-2000 pełnił funkcję dyrektora Biura Prasy i Informacji w Ministerstwie Obrony Narodowej. Od 2002 r. był również wiceprzewodniczącym rady nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej.

W latach 1998-2000 był radnym gminy Warszawa-Centrum. Od grudnia 2000 r. do połowy 2002 r. był wiceprezydentem Warszawy. W latach 2002-2006 zasiadał w zarządzie Polskiego Radia, następnie do 2007 r. pełnił urząd wicemarszałka województwa mazowieckiego. W listopadzie 2007 r. został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, a w 2011 r. na funkcję ministra obrony narodowej w rządzie Donalda Tuska. We wrześniu 2014 r. w rządzie Ewy Kopacz objął urząd Wiceprezesa Rady Ministrów. Od 2015 r. poseł na Sejm RP. W grudniu 2023 r. powołany na stanowisko Ministra – członka Rady Ministrów oraz koordynatora służb specjalnych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ klem/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.05.2024, 16:14
Źródło informacji MSWiA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ