Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: 25-lecie uznania jurysdykcji ETPCZ (komunikat)

02.05.2018, 18:02aktualizacja: 02.05.2018, 18:02

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

25 lat temu, z dniem 1 maja 1993 r. Rzeczpospolita Polska uznała prawo do skargi indywidualnej oraz kompetencje Europejskiego Trybunału Praw Człowieka we wszystkich sprawach dotyczących wykładni i stosowania Europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Kilka miesięcy wcześniej, dnia 19 stycznia 1993 r. Polska przystąpiła do Konwencji, zobowiązując się do przestrzegania proklamowanych w niej praw i wolności. Polscy obywatele uzyskali bezpośredni dostęp do europejskiego mechanizmu gwarantowania praw indywidualnych.

Tym samym, po kilkudziesięciu latach od ustanowienia strasburskiego sądu praw człowieka spełniły się marzenia wielu pokoleń Polaków walczących o Polskę zbudowaną na poszanowaniu praw i godności każdego człowieka. Polska stała się zaś pełnoprawnym i współodpowiedzialnym podmiotem w europejskim systemie gwarantowania praw i wolności.

Przez kolejne 25 lat Polki i Polacy wielokrotnie przedstawiali swe sprawy pod ocenę strasburskiego Trybunału. Przyczyniali się w ten sposób do podwyższania standardów ochrony praw człowieka w Polsce. Zobowiązania płynące z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i wskazań Trybunału zainspirowały szereg reform prawa i praktyki jego stosowania w Polsce. Rząd Polski, aktywnie współpracując z Trybunałem, wniósł pozytywny wkład do rozwoju i usprawniania jego procedur.

Przez te 25 lat Konwencja stała się integralną częścią i niezbędnym punktem odniesienia dla działań całej administracji i wymiaru sprawiedliwości. Stworzone też zostały w naszym kraju skuteczne mechanizmy instytucjonalne zapewniające wdrażanie standardów płynących z orzeczeń Trybunału wobec Polski. Są one oparte na współpracy i dialogu wszystkich właściwych władz i przedstawicieli społeczeństwa.

25 rocznica Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w Polsce przypada w roku, w którym świętujemy 100-lecie odzyskania Niepodległości. Historia Konwencji w Polsce stanowi jednocześnie znaczącą część historii niepodległej Polski. Skłania to do podsumowań, ale też do refleksji na przyszłość. Z tą myślą Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowało program wydarzeń i inicjatyw upamiętniających tę ważną rocznicę.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sno/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.05.2018, 18:02
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ