Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: 70. rocznica wyzwolenia nazistowskiego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau (komunikat)

27.01.2015, 21:19aktualizacja: 27.01.2015, 21:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

– Jesteśmy w miejscu, gdzie runęła kiedyś nasza cywilizacja. W miejscu, gdzie systematycznie realizowano plan odebrania człowiekowi jego godności. Gdzie niemieccy naziści uruchomili prawdziwy "przemysł śmierci", a istotę ludzką redukowano do wytatuowanego, obozowego numeru – prezydent RP Bronisław Komorowski podkreślił w swym przemówieniu. Zaznaczył, że pamięć o Auschwitz to również pamięć o konieczności obrony naszych wartości - wolności, sprawiedliwości oraz respektowania praw człowieka.– Z tego miejsca potępiamy wszelkie przejawy antysemityzmu, nienawiści i ksenofobii – powiedział prezydent Komorowski.

Wcześniej ok. 100 byłych więźniów niemieckich obozów wspólnie z prezydentem Bronisławem Komorowskim złożyło wieniec z biało-czerwonych goździków pod Ścianą Straceń w byłym Auschwitz I. Wszyscy weszli na teren byłego obozu przez główną bramę z napisem „Arbeit macht frei”. Szli w ciszy i skupieniu. Wielu byłych więźniów z Polski miało charakterystyczne chusty w biało-niebieskie pasy, przypominające obozowe pasiaki.

Główna ceremonia rocznicowych obchodów odbywa się przy bramie głównej byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, w którym Niemcy dokonali masowej zagłady Żydów w komorach gazowych.

W uroczystościach wzięło udział 300 byłych więźniów obozu oraz przedstawiciele 49 państw. Oprócz prezydenta RP w trakcie uroczystości przemawiali jedynie byli więźniowie Auschwitz. – My, ocaleni, mamy wspólny cel z obecnym pokoleniem. Ten cel dzielimy również z przyszłymi pokoleniami. Nie chcemy, aby przyszłość naszych dzieci wyglądała tak, jak nasza przeszłość – podkreślił Roman Kent.Na zakończenie przedstawiono premierowy pokaz filmu dokumentalnego "Auschwitz" zrealizowanego przez amerykańską Holocaust Foundation pod kierunkiem światowej sławy reżysera Stevena Spielberga, który także wziął udział w uroczystości.

Obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau został wyzwolony 27 stycznia 1945 r. przez jednostki I Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej. Był największym nazistowskim obozem zagłady w podbitej przez Hitlera Europie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ azb/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.01.2015, 21:19
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ