Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
- Celem Polski jest silna, demokratyczna, sprawna Unia Europejska – powiedział szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz podczas piątkowego spotkania w Regionalnym Ośrodku Debaty Międzynarodowej przy Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
Było to kolejne miasto, w którym zorganizowano debatę z cyklu konsultacji obywatelskich w sprawie przyszłości Europy. - W obliczu wyzwań stojących przed państwami członkowskimi UE, istotne znaczenie ma prowadzenie otwartego dialogu ze społeczeństwem - zaznaczył szef MSZ.
Przedstawiając polską wizję przyszłości integracji europejskiej, szef polskiego MSZ szczególnie mocno zaakcentował znaczenie wartości chrześcijańskich dla projektu integracji europejskiej. - Jedną z cech charakterystycznych naszej wizji Europy jest uznanie, iż idąc ku przyszłości nie możemy zapomnieć o naszych korzeniach. Bez nich nasze działania nie przyniosą trwałych, pozytywnych skutków - powiedział minister Czaputowicz - Bez chrześcijaństwa nie byłoby Unii Europejskiej – mówił szef MSZ. - Pamiętając o jego wartościach musimy tworzyć przyszłość naszego kontynentu - solidarną i subsydiarną, czerpiącą z siły tworzących go narodów, skierowaną na potrzeby państw, regionów, gmin i obywateli, pozwalającą im w pełni rozwinąć swój potencjał – ocenił.
- Nasza wizja przyszłości UE jest wizją pozytywną i ambitną. Pragniemy Unii Europejskiej, która jest Unią obywateli, co wymaga uznania podstawowej roli państw członkowskich jako gospodarzy procesu integracji europejskiej - zwrócił uwagę minister Jacek Czaputowicz.
- Silna Unia to Unia ciesząca się poparciem wchodzących w jej skład państw i narodów, która przyczynia się do wzrostu gospodarczego i dobrobytu tworzących ją społeczeństw. To także Unia dysponująca ambitnym budżetem - mówił minister - UE czerpie swoją siłę i legitymizację z siły i legitymacji demokratycznej państw członkowskich.
Szef MSZ zwrócił w swoim wystąpieniu uwagę także na konieczność przestrzegania wszystkich czterech podstawowych swobód jednolitego rynku.? Przypomniał ponadto o zagrożeniach, z jakimi musi się obecnie mierzyć wspólnota europejska - w tym o zagrożeniach terrorystycznych i rosyjskiej wojnie hybrydowej na Ukrainie. W ocenie ministra Czaputowicza, Unia bezpieczna to Unia "zdająca sobie sprawę z geopolitycznych wyzwań i gotowa odpowiadać na nie jednym głosem".
Konsultacje obywatelskie w sprawie przyszłości Europy w państwach członkowskich UE odbywają się z inicjatywy Prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Zasadniczą ich ideą jest zestawienie ze sobą różnych stanowisk na temat aspektów funkcjonowania Unii Europejskiej i wysłuchanie głosów – w tym krytycznych – jej obywateli. Wyniki konsultacji i propozycje obywatelskie mają zostać podsumowane w sprawozdaniach krajowych. Będą one stanowić podstawę do raportu dla szefów państw i rządów UE, który powstanie w grudniu 2018 r. Zostaną one również uwzględnione podczas sesji Rady Europejskiej w Sibiu w maju 2019 r., gdzie zaplanowana jest dyskusja nad agendą strategiczną UE na lata 2019-2024.
Polska edycja konsultacji obywatelskich rozpoczęła się pod koniec sierpnia br. w Opolu i jest prowadzona z wykorzystaniem sieci 15 Regionalnych Ośrodków Debaty Międzynarodowej. Poprzednia debata z udziałem ministra spraw zagranicznych miała miejsce w Krakowie. Podobne wydarzenia odbyły się również w Łodzi, Wrocławiu, Białymstoku, Lublinie, Sandomierzu i Gorzowie Wielkopolskim. Zakładka dokumentująca przebieg debat znajduje się pod poniższym odnośnikiem:http://www.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/debata_o_europie/.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mgost/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 12.10.2018, 18:21 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |