Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: debata o przyszłości Europy z udziałem szefa MSZ Jacka Czaputowicza (komunikat)

12.10.2018, 18:21aktualizacja: 12.10.2018, 18:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

- Celem Polski jest silna, demokratyczna, sprawna Unia Europejska – powiedział szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz podczas piątkowego spotkania w Regionalnym Ośrodku Debaty Międzynarodowej przy Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Było to kolejne miasto, w którym zorganizowano debatę z cyklu konsultacji obywatelskich w sprawie przyszłości Europy. - W obliczu wyzwań stojących przed państwami członkowskimi UE, istotne znaczenie ma prowadzenie otwartego dialogu ze społeczeństwem - zaznaczył szef MSZ.

Przedstawiając polską wizję przyszłości integracji europejskiej, szef polskiego MSZ szczególnie mocno zaakcentował znaczenie wartości chrześcijańskich dla projektu integracji europejskiej. - Jedną z cech charakterystycznych naszej wizji Europy jest uznanie, iż idąc ku przyszłości nie możemy zapomnieć o naszych korzeniach. Bez nich nasze działania nie przyniosą trwałych, pozytywnych skutków - powiedział minister Czaputowicz - Bez chrześcijaństwa nie byłoby Unii Europejskiej – mówił szef MSZ. - Pamiętając o jego wartościach musimy tworzyć przyszłość naszego kontynentu - solidarną i subsydiarną, czerpiącą z siły tworzących go narodów, skierowaną na potrzeby państw, regionów, gmin i obywateli, pozwalającą im w pełni rozwinąć swój potencjał – ocenił.

- Nasza wizja przyszłości UE jest wizją pozytywną i ambitną. Pragniemy Unii Europejskiej, która jest Unią obywateli, co wymaga uznania podstawowej roli państw członkowskich jako gospodarzy procesu integracji europejskiej - zwrócił uwagę minister Jacek Czaputowicz.

- Silna Unia to Unia ciesząca się poparciem wchodzących w jej skład państw i narodów, która przyczynia się do wzrostu gospodarczego i dobrobytu tworzących ją społeczeństw. To także Unia dysponująca ambitnym budżetem - mówił minister - UE czerpie swoją siłę i legitymizację z siły i legitymacji demokratycznej państw członkowskich.

Szef MSZ zwrócił w swoim wystąpieniu uwagę także na konieczność przestrzegania wszystkich czterech podstawowych swobód jednolitego rynku.? Przypomniał ponadto o zagrożeniach, z jakimi musi się obecnie mierzyć wspólnota europejska - w tym o zagrożeniach terrorystycznych i rosyjskiej wojnie hybrydowej na Ukrainie. W ocenie ministra Czaputowicza, Unia bezpieczna to Unia "zdająca sobie sprawę z geopolitycznych wyzwań i gotowa odpowiadać na nie jednym głosem".

Konsultacje obywatelskie w sprawie przyszłości Europy w państwach członkowskich UE odbywają się z inicjatywy Prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Zasadniczą ich ideą jest zestawienie ze sobą różnych stanowisk na temat aspektów funkcjonowania Unii Europejskiej i wysłuchanie głosów – w tym krytycznych – jej obywateli. Wyniki konsultacji i propozycje obywatelskie mają zostać podsumowane w sprawozdaniach krajowych. Będą one stanowić podstawę do raportu dla szefów państw i rządów UE, który powstanie w grudniu 2018 r. Zostaną one również uwzględnione podczas sesji Rady Europejskiej w Sibiu w maju 2019 r., gdzie zaplanowana jest dyskusja nad agendą strategiczną UE na lata 2019-2024.

Polska edycja konsultacji obywatelskich rozpoczęła się pod koniec sierpnia br. w Opolu i jest prowadzona z wykorzystaniem sieci 15 Regionalnych Ośrodków Debaty Międzynarodowej. Poprzednia debata z udziałem ministra spraw zagranicznych miała miejsce w Krakowie. Podobne wydarzenia odbyły się również w Łodzi, Wrocławiu, Białymstoku, Lublinie, Sandomierzu i Gorzowie Wielkopolskim. Zakładka dokumentująca przebieg debat znajduje się pod poniższym odnośnikiem:http://www.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/debata_o_europie/.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.10.2018, 18:21
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ