Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
15 lat po jego utworzeniu i po podpisaniu przez 138 państw Haski Kodeks Postępowania przeciwko proliferacji rakiet balistycznych pozostaje jedynym wielostronnym instrumentem ustanawiającym normy przeciwko rozprzestrzenianiu rakiet balistycznych – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki podczas spotkania z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego.
Wiceszef polskiego MSZ przedstawił informację na temat ostatnich działań Polski w dziedzinie rozbrojenia i nieproliferacji broni masowego rażenia. - Rozprzestrzenianie rakiet balistycznych, zwłaszcza tych, które są w stanie dostarczyć broń masowego rażenia, nadal stanowi poważne wyzwanie dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa – podkreślił wiceminister i odnotował objęcie przez Polskę przewodnictwa Haskiego Kodeksu Postępowania przeciwko proliferacji rakiet balistycznych (HCoC), ustanawiającego środki przejrzystości i budowy zaufania w zakresie proliferacji rakietowej.
Priorytetami polskiego przewodnictwa w HCoC w latach 2017-2018 będą: poprawa implementacji postanowień Kodeksu, jego dalsza uniwersalizacja, wzmocnienie współpracy między Kodeksem a systemem ONZ oraz upowszechnienie wiedzy o HCoC wśród szerszej opinii publicznej.
Polska objęła także przewodnictwo Drugiego Komitetu Przygotowawczego do Konferencji Przeglądowej Traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT), który odbędzie się w 2018 r. NPT od prawie 50 lat stanowi kluczowy element systemu nieproliferacji broni jądrowej i jest traktatem mającym istotną rolę w utrzymaniu równowagi strategicznej na świecie. W okresie polskiego przewodnictwa zamierzamy zachęcać państwa do otwartego dialogu na temat wyzwań dla reżimu nieproliferacji jądrowej oraz działać na rzecz budowania porozumienia między państwami w perspektywie Konferencji Przeglądowej Traktatu w 2020 r.
- Objęcie przez Polskę tych odpowiedzialnych funkcji świadczy o zaufaniu do naszego kraju, jako aktywnego i wiarygodnego uczestnika globalnego systemu nieproliferacji – zaznaczył wiceminister Cichocki. - Wraz z niestałym członkostwem w Radzie Bezpieczeństwa ONZ stanowi to wkład Polski w umacnianie światowego pokoju i bezpieczeństwa – dodał.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ nmk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 30.06.2017, 18:13 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |