Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: informacja nt. uroczystości odsłonięcia nagrobka konsula Konstantego Rokickiego (komunikat)

05.10.2018, 18:36aktualizacja: 05.10.2018, 18:36

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

We wtorek, 9 października w na cmentarzu w Lucernie zostanie odsłonięty nowy nagrobek polskiego konsula Konstantego Rokickiego, który w latach 1942-43 przyczynił się do uratowania z Zagłady ponad 800 Żydów. W ceremonii odsłonięcia pomnika weźmie udział prezydent RP Andrzej Duda, a także kilkudziesięcioosobowa grupa żyjących ocalonych, ich rodzin oraz potomków ratujących.

Ceremonia rozpocznie się o godz. 14.00. Prezydent Duda złoży wieniec na odbudowanym nagrobku. Hołd Rokickiemu oddadzą następnie ocaleni, ich rodziny i potomkowie ratujących, a także przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz szwajcarscy Żydzi i Polacy.

Zmarły w zapomnieniu w 1958 r. były konsul RP w Bernie Konstanty Rokicki podczas Zagłady sfałszował ponad tysiąc paragwajskich paszportów, umożliwiając w ten sposób ocalenie co najmniej 800 osób. Działał za wiedzą i zgodą swojego przełożonego, ambasadora RP Aleksandra Ładosia i jego zastępcy Stefana Ryniewicza. Obaj zapewnili mu ochronę dyplomatyczną i przekonali władze neutralnej Szwajcarii, by nie przeszkadzały w nielegalnym procederze. Wspierał go także żydowski współpracownik Juliusz Kuehl oraz przedstawiciele dwóch organizacji żydowskich. Razem tworzyli Grupę Ładosia, zwaną także Grupą Berneńską.

Paragwajskie paszporty pozwalały Żydom w okupowanej Polsce i Holandii udawać cudzoziemców i wielokrotnie zwalniały ich z wywózki do obozów zagłady. Zamiast tego ich posiadacze byli umieszczani w obozach i podobozach dla internowanych. W ten sposób wielu z nich przeżyło wojnę.

Przez lata działalność konsula Rokickiego pozostawała praktycznie nieznana. W 2017 r. Ambasada RP w Bernie ogłosiła odnalezienie notatki Rokickiego, w której styl pisma odpowiadał stylowi na paszportach Paragwaju.

Wstępne badania nad listą Ładosia, na której znajdują się nazwiska wszystkich posiadaczy paszportów Ameryki Łacińskiej, prowadzone przez Instytut Pileckiego, przy wsparciu Żydowskiego Instytutu Historycznego, IPN oraz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, pozwoliły ustalić, że wśród dotychczas zidentyfikowanych ocalonych znajdują się przedwojenni obywatele Holandii, Polski, Niemiec, Austrii, Francji, Słowacji i kilku innych krajów. Co najmniej dwudziestu ocalonych żyje do dziś.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ tnt/ wj/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.10.2018, 18:36
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ