Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Wiceszef MSZ Bartosz Cichocki rozmawiał dziś w Warszawie z francuskim i niemieckim odpowiednikiem o bezpieczeństwie euroatlantyckim i europejskim, polityce sąsiedztwa oraz dalszej współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego.
W poniedziałek 29 stycznia br. w Warszawie odbyły się konsultacje na szczeblu wiceministrów spraw zagranicznych w formule Trójkąta Weimarskiego, których gospodarzem był wiceszef polskiej dyplomacji Bartosz Cichocki. Delegacji francuskiej przewodniczył Maurice Gourdault-Montagne, sekretarz generalny w MSZ, a niemieckiej – Walter Lindner, sekretarz stanu w MSZ.
Uczestnicy konsultacji wiele uwagi poświęcili bezpieczeństwu euratlantyckiemu i europejskiemu, zwłaszcza przygotowaniom do szczytu NATO w lipcu 2018, Stałej Współpracy Strukturalnej (PESCO) UE, a także przyszłości Unii Europejskiej, Europejskiej Polityki Sąsiedztwa. Istotnym tematem konsultacji była intensyfikacja współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego.
Rozmówcy wymienili się opiniami na temat sytuacji bezpieczeństwa na obszarze sąsiedztwa europejskiego. Wiceminister Bartosz Cichocki zwrócił uwagę na wzmacnianie rosyjskiego potencjału wojskowego ponad wymogi obronne, brak postępu w uregulowaniu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego i pogarszającą się sytuację gospodarczą i w obszarze praw człowieka na okupowanym Krymie oraz wykorzystywanie przez Rosję dezinformacji, propagandy i instrumentów hybrydowych do destabilizacji sytuacji wewnętrznej w państwach członkowskich Sojuszu. W tym kontekście wiceszef polskiej dyplomacji podziękował za zaangażowanie i obecność jednostek francuskich i niemieckich rozmieszczonych w ramach wysuniętej obecności NATO w państwach bałtyckich. Omówiono również kwestie współpracy z państwami Partnerstwa Wschodniego na rzecz reform i postępu w procesie integracji europejskiej.
Rozmowy dotyczyły również kryzysu migracyjnego, jego implikacji dla bezpieczeństwa europejskiego oraz zaangażowania państw w przeciwdziałanie temu zjawisku. Polska, jak zapewnił wiceminister Cichocki, kontynuować będzie swoje zaangażowanie we wspieranie organizacji międzynarodowych działających bezpośrednio na miejscu, w ramach akcji pomocowych. Na kierunku południowym, poza zaangażowaniem w unijną operacją Sophia i w wojskowe działania Globalnej Koalicji do walki z DAESH, wspieramy kadrowo Misję UE w Libii, misję Resolute Support NATO w Afganistanie, a materiałowo – w ramach inicjatywy G5 Sahel, siły zbrojne Czadu oraz finansowo Fundusz Powierniczy UE na rzecz Afryki.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ ews/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 29.01.2018, 20:19 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |