Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
- W dalszym ciągu będziemy próbowali wspólnie z Wielką Brytanią i innymi państwami rozwiązywać zarówno wewnętrzne problemy bezpieczeństwa Europy, jak i zewnętrzne wyzwania i zagrożenia, które są wokół Europy – powiedział w Londynie minister Witold Waszczykowski podczas polsko-brytyjskich konsultacji ministrów spraw zagranicznych i ministrów obrony w formie kwadrygi.
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski i minister obrony Antoni Macierewicz spotkali się w Londynie w ramach tzw. kwadrygi z brytyjskimi odpowiednikami, Borisem Johnsonem i Michaelem Fallonem.
Wśród poruszanych zagadnień znalazły się m.in. perspektywy współpracy na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ w kontekście niestałego członkostwa Polski w Radzie w latach 2018-2019, znaczenie współpracy na forum NATO szczególnie w okresie przygotowań do kolejnego szczytu organizacji w lipcu 2018 r., a także waga wzajemnych relacji w perspektywie Brexitu. - Nawet, jeśli Wielka Brytania wyjdzie za kilka lat z Unii Europejskiej, to pozostanie ważnym partnerem dla UE w dziedzinie bezpieczeństwa – powiedział minister. – Polityka wspólnej obrony UE jest tym najmniej kontrowersyjnym programem, w którym w dalszym ciągu widzimy miejsce dla Wielkiej Brytanii – podkreślił.
Obie strony w trakcie rozmów wielokrotnie podkreślały, jak duże znaczenie przywiązują do dalszego dynamicznego i wszechstronnego rozwoju wzajemnej współpracy, której wymiernym rezultatem jest wzmacnianie wspólnego bezpieczeństwa. - Mamy też sprawy bilateralne polsko-brytyjskie i mamy wielki atut: to jest milion Polaków w Wielkiej Brytanii. Chcielibyśmy, aby ich status był zagwarantowany, aby nie działa im się żadna krzywda – zaznaczył minister Witold Waszczykowski.
Rozmowy ugruntowały polsko-brytyjskie partnerstwo strategiczne i koncentrowały się na współpracy w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa - zarówno w ramach organizacji dwustronnych, jak i międzynarodowych (NATO, UE, ONZ). Ministrowie dyskutowali m.in. nad wzmocnieniem wschodniej flanki NATO.
Brytyjskie zobowiązanie do uczestnictwa w ramach wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO w Polsce i Estonii jest solidną podstawą do wzmocnienia naszych stosunków dwustronnych. Rozmowy dotyczyły także możliwości wzmocnienia współpracy z partnerami NATO. Ministrowie zgodzili się, że należy kontynuować wsparcie dla Ukrainy, Gruzji i Mołdawii. Podkreślili, że polityka otwartych drzwi pozostaje kluczowym elementem wysiłków stabilizacyjnych NATO.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ march/ mhr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 12.10.2017, 20:58 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |