Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: minister Czaputowicz w Nowym Jorku o nieproliferacji broni masowego rażenia (komunikat)

02.04.2019, 22:22aktualizacja: 02.04.2019, 22:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Minister Czaputowicz w Nowym Jorku o nieproliferacji broni masowego rażenia

– Sprawy nuklearne wracają na szczyt agendy polityki międzynarodowej i nie ma dnia bez wiadomości o nich – mówił szef polskiej dyplomacji podczas briefingu Rady Bezpieczeństwa ONZ, którym zakończył drugi dzień pobytu w Nowym Jorku.

Minister Jacek Czaputowicz uczestniczył w briefingu wysokiego szczebla RB ONZ nt. nieproliferacji broni masowego rażenia: wspieranie Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT) przed Konferencją Przeglądową w 2020 r. Briefingowi przewodniczył minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Mass.

W swoim wystąpieniu szef polskiego MSZ podkreślił, że Polska od wielu lat aktywnie wspiera wzmocnienie norm i zasad w dziedzinie nieproliferacji broni masowego rażenia, rozbrojenia oraz wzmocnienia mechanizmów transparencji i środków budowy zaufania.

– W naszym wspólnym interesie leży ustabilizowanie sytuacji na Bliskim Wschodzie, zmniejszenie napięć w regionie i, co najważniejsze, zapobieganie dalszemu rozprzestrzenianiu broni jądrowej. Aby odnieść się do tych problemów, Polska wraz z USA zorganizowała w Warszawie Konferencję Ministerialną w celu promowania przyszłości pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie – powiedział minister Jacek Czaputowicz.

– Nie ulega wątpliwości, że traktat o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej jest podstawowym dokumentem, pozostającym jedynym globalnym, prawnie wiążącym instrumentem, który zobowiązuje państwa nuklearne do kontynuowania negocjacji w sprawie rozbrojenia jądrowego – podkreślił minister Czaputowicz.

W trakcie swojego wystąpienia minister odniósł się także do łamania przez Rosję postanowień traktatu INF. – Jedynie powrót do pełnego przestrzegania przez Federację Rosyjską traktatu INF pozwoli na jego ocalenie. Unicestwienie traktatu będzie miało znaczący wpływ na strategiczną stabilizację Europy, a tym samym - na bieżący proces przeglądowy NPT.

Układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT) z 1968 r. stanowi podstawę międzynarodowego reżimu nieproliferacji. Opiera się on na trzech zasadniczych filarach: nieproliferacji, rozbrojeniu i pokojowym wykorzystaniu energii atomowej. Realizacja postanowień NPT jest przedmiotem regularnego przeglądu w ramach organizowanych co pięć lat Konferencji Przeglądowych - najbliższa odbędzie się w 2020 r.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ agzi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.04.2019, 22:22
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ