Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
„Od podjętych reform i ich realizacji zależy sukces Ukrainy oraz tempo zbliżenia z Unią Europejską” - mówi minister Grzegorz Schetyna w wywiadzie dla ukraińskiego tygodnika „Komentary”, który ukazał się 7 listopada.
- Dla skuteczności naszych działań - nie tylko wobec kryzysu na Ukrainie - bardzo ważna jest jedność całego wolnego świata i jedność Europy - podkreślał szef polskiej dyplomacji w kontekście zapewniania jednolitych działań Unii Europejskiej. - Warto w nią inwestować, nawet jeśli czasem ceną za to jest obniżenie wspólnego mianownika naszego stanowiska - dodał.
Minister Grzegorz Schetyna zwracał uwagę, że format normandzki przy rozmowach na Ukrainie uległ wyczerpaniu. - Rozmowy w Mińsku toczyły się z udziałem przedstawicieli Unii Europejskiej i OBWE, co daje znacznie szerszą reprezentację - dodał.
- Jesteśmy do usług, jeśli chodzi o sprzyjanie pokojowemu rozwiązaniu konfliktu na Ukrainie, służymy naszym doświadczeniem w kwestii transformacji i reform, a także pojednania narodowego, które było ważnym elementem polskich przemian - mówił minister.
Szef polskiej dyplomacji mówił o roli współpracy Polski z Niemcami i Francją m.in. w formacie Trójkąta Wajmarskiego. Nazwał ich najważniejszymi partnerami w Unii Europejskiej. Wśród najważniejszych wyzwań wymienił kryzys bezpieczeństwa wokół Europy – zarówno na Wschodzie jak i na Południu. - Chcemy wspierać Ukrainę i skutecznie odpowiadać na wyzwania stawiane przez Rosję - mówił minister.
- Jesteśmy sąsiadami i choć nasze stosunki są generalnie bardzo dobre, to mamy też sprawy do załatwienia - mówił minister o relacjach polsko-ukraińskich. - Musimy prowadzić dialog na wszystkich szczeblach, pokazując sobie nawzajem, że słowa o przyjaźni i współpracy nie są rytualne, ale oparte na konkretach dodał. Szef polskiej dyplomacji wymienił rozwijaniu biznesu, współpracy samorządów, wymianie młodzieży, kontynuacji dialogu historycznego, jako obszary potencjalnej bliższej współpracy.
Grzegorz Schetyna zwrócił uwagę na perspektywą trudnych reform państwa. - Wiemy, że to niezwykle trudne, ale nie ma innej drogi do Unii Europejskiej niż reformy – mówił, podkreślając, że „możemy o tym otwarcie mówić, bo sami przeszliśmy taką drogę, czasem płacąc za to wysoką cenę polityczną.” - Ale wiemy, że na dłuższą metę to się opłaca. I dlatego chcemy dzielić się tą wiedzą z naszymi przyjaciółmi na Ukrainie - powiedział minister.
Tygodnik „Komentary” ukazuje się w ukraińskiej i rosyjskiej wersjach językowych. Dodatek poświęcony Trójkątowi Weimarskiemu jest trzecim z kolei wspólnym dodatkiem, przygotowanym przez Instytut Polski w Kijowie. Dwa wcześniejsze były poświęcone Unii Europejskiej i Grupie Wyszehradzkiej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kfk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 07.11.2014, 17:49 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |