Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Minister Jacek Czaputowicz na forum Rady Praw Człowieka (komunikat)

26.02.2019, 22:53aktualizacja: 26.02.2019, 22:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

"Długoterminowy pokój i bezpieczeństwo można zapewnić i utrzymać jedynie wówczas, jeśli prawa człowieka i międzynarodowe prawo humanitarne są w pełni przestrzegane" – powiedział szef polskiej dyplomacji w Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie.

W europejskiej siedzibie ONZ szef polskiego MSZ wystąpił w Segmencie Wysokiego Szczebla otwierającym 40. sesję Rady Praw Człowieka. W swoim przemówieniu minister Czaputowicz przedstawił priorytety Polski w dziedzinie ochrony i promocji praw człowieka, w tym tych dotyczących mniejszości religijnych. "Polska jest szczególnie zaniepokojona wzrastającą dyskryminacją i prześladowaniami chrześcijan i innych mniejszości religijnych w wielu państwach świata" – powiedział minister Czaputowicz. "Eskalacja przemocy i systematyczne naruszenia praw człowieka z powodu religii lub wyznania wymagają naszej zdecydowanej odpowiedzi" – dodał.

W swoim wystąpieniu szef polskiej dyplomacji podkreślił również szczególne znaczenie, jakie Polska, aktywny uczestnik prac nad Konwencją Praw Dziecka, przywiązuje do tematyki ochrony praw dziecka. "Poprzez promocję praw zapisanych w Konwencji powinniśmy wszyscy dążyć do zapewnienia tego, aby dzieci mieszkające na całym świecie mogły w jak największym stopniu korzystać z przysługujących im praw człowieka" ­– zaakcentował minister Czaputowicz.

Przemawiając na forum Rady Praw Człowieka szef polskiej dyplomacji odniósł się także do kampanii na rzecz członkostwa Polski w Radzie, wskazując, że byłoby ono wyrazem zaangażowania Polski w prace systemu Narodów Zjednoczonych oraz naturalną kontynuacją trwającego niestałego członkostwa naszego kraju w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Minister Czaputowicz w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na fakt, że promocja i ochrona praw człowieka mają kluczowy charakter w zapobieganiu konfliktom.

Szef polskiego MSZ wystąpił także na forum Konferencji Rozbrojeniowej, podkreślając potrzebę pilnego podjęcia prac negocjacyjnych, zgodnie z mandatem Konferencji. Za priorytetowe zadanie uznał szybkie rozpoczęcie negocjacji nad Traktatem o zakazie produkcji materiałów rozszczepialnych do celów wojskowych (FMCT). "Traktat?stanowiłby ważny wkład w umacnianie bezpieczeństwa międzynarodowego oraz przeciwdziałanie potencjalnemu użyciu materiałów rozszczepialnych przez aktorów pozapaństwowych" – podkreślił minister Czaputowicz. Nawiązał także do trwającego procesu przeglądowego Traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT), w szczególności do przewodnictwa Polski w pracach II Komitetu Przygotowawczego. Szef polskiej dyplomacji wyraził nadzieję, że osiągnięty postęp będzie stanowił wkład do pozytywnego przebiegu Konferencji Przeglądowej NPT w 2020 r., wzmacniając tym samym Traktat i jego dalszą implementację.

W swoim wystąpieniu minister Czaputowicz wysoko ocenił działania na rzecz denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego, podejmowane przez Stany Zjednoczone, Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną oraz Republikę Korei. Szef polskiej dyplomacji podkreślił przy tej okazji, że Polska - jako członek Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych - jest szczególnie zaangażowana w wysiłki mające na celu ustanowienie trwałego pokoju i bezpieczeństwa w tym regionie.

Podczas wizyty w Genewie minister Czaputowicz uczestniczył ponadto w spotkaniu wysokiego szczebla w sprawie kryzysu humanitarnego w Jemenie, którego kluczowym celem było zmobilizowanie donorów do zwiększenia swojego wsparcia na rzecz ludności cywilnej, będącej ofiarą konfliktu zbrojnego w tym kraju. W swoim wystąpieniu minister Czaputowicz ocenił, że pilne działania są nadal konieczne w celu poprawy warunków życia ludności jemeńskiej, zapewnienia jej ochrony i odwrócenia ryzyka klęski głodu. "Chcemy zaznaczyć naszą solidarność z tymi, którzy potrzebują wsparcia i czynić wszystko, aby pomóc bezpiecznie pokonać ten kryzys" – stwierdził szef polskiej dyplomacji. Warto zauważyć, że w odpowiedzi na kryzys jemeński Polska zobowiązała się w trakcie konferencji do przekazania donacji w wysokości 2 mln zł.

Na marginesie posiedzenia Rady Praw Człowieka szef polskiego MSZ spotkał się z Wysoką Komisarz ONZ ds. praw człowieka Michelle Bachelet. Rozmówcy dyskutowali m.in. o priorytetach Polski w zakresie ochrony praw człowieka na forach międzynarodowych oraz polskiej kandydaturze do Rady. "Polska wspiera wysiłki na rzecz wzmocnienia Rady jako gremium, w którym wszyscy uczestnicy mają głos" – zauważył szef polskiej dyplomacji. Minister Czaputowicz przypomniał, że Polska wsparła specjalny Fundusz mający na celu umożliwienie najmniej rozwiniętym krajom udziału w pracach Rady.

Podczas wizyty w Genewie minister Czaputowicz odbył też rozmowy dwustronne z ministrami spraw zagranicznych Indonezji i Angoli, jak również z ministrem stanu ds. zagranicznych Arabii Saudyjskiej, z którymi rozmawiał m.in. o poparciu dla kandydatury Polski dla członkostwa w Radzie Praw Człowieka w latach 2020-2022.

Rada Praw Człowieka jest organem pomocniczym Zgromadzenia Ogólnego ONZ, powstałym w 2006 r. Głównym celem tego organu jest promowanie poszanowania praw człowieka oraz podstawowych wolności. Rada składa się z 47 państw członkowskich ONZ. Polska w przeszłości dwukrotnie była członkiem Rady Praw Człowieka: w ?latach 2006-2007 oraz 2010-2013.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sno/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.02.2019, 22:53
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ