Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Sytuacja na Ukrainie i w Syrii, przyszłość nuklearnego porozumienia z Iranem oraz sytuacja na Półwyspie Koreańskim były głównymi tematami dyskusji ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE podczas posiedzenia dzisiejszego posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych w Brukseli.
Rada dyskutowała na temat sytuacji na Ukrainie, zwłaszcza w zakresie wdrażania reform przez rząd w Kijowie. Omówiono także sytuację bezpieczeństwa we wschodniej Ukrainie. Szef polskiej dyplomacji wyraził poparcie dla europejskich aspiracji społeczeństwa ukraińskiego i podkreślił konieczność utrzymania unijnego wsparcia dla Ukrainy. Minister Czaputowicz odniósł się również do konfliktu w Donbasie, podkreślając poparcie Polski dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. – Będziemy wspierać wszystkie działania, które mają na celu wyraźny sygnał do Rosji, że prawo międzynarodowe nie może być łamane – zaznaczył szef MSZ. – Działalność Rosji nie sprzyja temu, żeby te sankcje, które już zostały nałożone w związku z aneksją Krymu i działalnością w Donbasie, zostały zniesione. Nie ma żadnego sygnału ze strony Rosji, że chce zmienić swoje postępowanie – dodał.
Omówiono ponadto sytuację w Syrii, w tym przygotowania do konferencji na temat Syrii i regionu, która odbędzie się w Brukseli w dniach 24-25 kwietnia br. Podczas dyskusji ministrowie poruszyli również kwestię krytycznej sytuacji humanitarnej we Wschodniej Ghucie oraz konieczności przestrzegania postanowień rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2401. Minister Czaputowicz podkreślił, że konflikt w Syrii powinien być rozwiązany drogą negocjacji pokojowych pod auspicjami ONZ. W spotkaniu udział wziął Specjalny Wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura.
Przedmiotem rozmów ministrów była także przyszłość nuklearnego porozumienia z Iranem oraz zaangażowanie tego państwa w politykę bliskowschodnią. Szefowie dyplomacji państw UE spotkali się również z minister spraw zagranicznych Korei Południowej Kang Kyung-wha, z którą omówili sytuację bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim.
W trakcie posiedzenia Rady szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson przedstawił dotychczasowe wnioski władz brytyjskich dotyczące użycia środka paralityczno - drgawkowego w celu zabójstwa Siergieja Skripala i jego córki Julii. W oświadczeniu przyjętym przez unijnych ministrów spraw zagranicznych zdecydowanie potępiono ten atak i wezwano Rosję do pilnego udzielenia odpowiedzi na pytania stawiane przez Wielką Brytanię i społeczność międzynarodową. – Można tutaj wyrazić dużą satysfakcję, że udało się przyjąć wspólne i zdecydowane stanowisko wszystkich państw członkowskich. Polska opowiadała się właśnie za takimi zdecydowanymi działaniami w kwestii Rosji – podkreślił minister Czaputowicz.
Podczas wizyty w Brukseli Minister Czaputowicz uczestniczył także w nieformalnym spotkaniu szefów dyplomacji państw UE z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkinem.
Na marginesie posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych szef polskiej dyplomacji spotkał się również z ministrem spraw zagranicznych Irlandii Simonem Coveneyem oraz ministrem spraw zagranicznych Portugalii Augusto Santosem Silvą, a także z Komisarzem ds. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych Johannesem Hahnem.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ nmk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 19.03.2018, 21:24 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |