Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Iran, Wenezuela, sytuacja w Strefie Gazy i w Demokratycznej Republice Konga (DRK) oraz przyszłość Umowy z Kotonu były głównymi tematami dyskusji ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE podczas posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych (FAC) w Brukseli.
Ministrowie omówili kwestię polityki UE wobec Iranu w kontekście decyzji prezydenta Donalda Trumpa o wycofaniu się USA z porozumienia nuklearnego z Iranem (JCPOA, Joint Comprehensive Plan of Action) oraz kroków podejmowanych przez UE na rzecz jego utrzymania w mocy i ochrony interesów europejskich podmiotów gospodarczych zaangażowanych w Iranie. Minister Czaputowicz, zgadzając się z działaniami podejmowanymi przez wysoką przedstawiciel Federikę Mogherini i Komisję Europejską, przedstawił rezultaty swoich niedawnych rozmów z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo na temat Iranu. – Iran pełni negatywną rolę na Bliskim Wschodzie i działa destabilizująco na sytuację w Syrii, w Iraku, i w Jemenie – zaznaczył szef polskiej dyplomacji. Podkreślił jednocześnie konieczność identyfikacji priorytetowych interesów UE zarówno w sferze gospodarczej, jak i bezpieczeństwa oraz utrzymania dialogu transatlantyckiego w kwestii irańskiej. – Szereg państw zwracało uwagę na potrzebę pogłębionego dialogu między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską na ten temat – zauważył minister.
W trakcie posiedzenia Rady dyskutowano także na temat sytuacji politycznej, gospodarczej i humanitarnej w Wenezueli. Przedmiotem rozmów był zwłaszcza przebieg i rezultaty przedterminowych wyborów prezydenckich, a także perspektywy zwiększenia presji na Caracas przez UE. Minister Czaputowicz zauważył, że wybory nie spełniły międzynarodowych standardów, a za jedyny możliwy sposób rozwiązania kryzysu uznał dialog rządu z opozycją.
Ministrowie omówili również sytuację polityczną i kwestie bezpieczeństwa w Demokratycznej Republice Konga. Szef polskiej dyplomacji podkreślił kluczowe znaczenie prawidłowego i terminowego przeprowadzenia wyborów w DRK dla stabilizacji sytuacji w kraju i regionie.
Przedmiotem rozmów ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE były ponadto ostatnie wydarzenia w Strefie Gazy, także w kontekście konieczności wzmocnienia współpracy z krajami regionu. Polska uznaje prawo Izraela do ochrony swoich granic, jednak użycie siły powinno być adekwatne do okoliczności. Jednocześnie prawo do pokojowych demonstracji nie powinno być wykorzystywane przez Hamas do podżegania do przemocy.
Ministrowie odnieśli się także do przyszłości relacji UE z krajami Afryki Karaibów i Pacyfiku (AKP) po wygaśnięciu w 2020 r. Umowy z Kotonu oraz kształtu nowej umowy. W kontekście przyszłych relacji z AKP priorytetowe znaczenie dla Polski mają relacje UE - Unia Afrykańska.
Rada przyjęła ponadto konkluzje dotyczące wzmocnienia cywilnego wymiaru Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony, wzmocnienia zaangażowania UE w kwestie bezpieczeństwa w Azji, raportu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego nr 22/2017 dotyczącego unijnych misji obserwacji wyborów oraz Wenezueli.
Na marginesie Rady do Spraw Zagranicznych minister Czaputowicz uczestniczył w niedzielę w nieformalnej kolacji z udziałem dysydenta rosyjskiego Michaiła Chodorkowskiego oraz w śniadaniu roboczym na zaproszenie Bułgarii i Austrii z udziałem ministra spraw zagranicznych Republiki Macedonii Nikoli Dimitrowa.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ nmk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 28.05.2018, 19:18 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |