Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Przyszłość umowy z krajami Afryki, Karaibów i Pacyfiku, sytuacja w Libii oraz proces pokojowy na Bliskim Wschodzie były głównymi tematami dyskusji ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE podczas dzisiejszego posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych w Brukseli.
Ministrowie zgodzili się co do potrzeby rozpoczęcia prac nad nowym porozumieniem regulującym relacje Unii Europejskiej z krajami Afryki, Karaibów i Pacyfiku. Obecnie obowiązująca umowa z Kotonu została podpisana w 2000 r. na 20 lat. Celem nowego dokumentu powinno być zwiększenie efektywności współpracy z tymi krajami i umieszczenie jej w szerszym kontekście zmieniającej się sytuacji międzynarodowej.
Podczas dyskusji na temat Libii ministrowie odnieśli się do złożonej sytuacji politycznej w tym kraju oraz omówili działania UE na rzecz walki z nielegalną migracją. - Zadeklarowałem naszą gotowość i przedstawiłem w jaki sposób Polska uczestniczy we wzmacnianiu stabilności w tym państwie – zaznaczył minister Czaputowicz, przypominając o rosnącym zaangażowaniu Polski w unijne misje EUBAM Libya oraz EUNAVFOR MED Sophia. Podkreślił także, że Polska przeznaczyła ponad 10 mln EUR na Fundusz Powierniczy na rzecz Afryki oraz 50 mln EUR do Europejskiego Banku Inwestycyjnego na wdrożenie Inicjatywy Wsparcia Gospodarczego na rzecz uchodźców i społeczności goszczących na Bliskim Wschodzie i Bałkanach Zachodnich.
Przedmiotem rozmów był także bliskowschodni proces pokojowy. Ministrowie dyskutowali na temat perspektyw wznowienia rozmów izraelsko-palestyńskich we własnym gronie oraz podczas spotkania z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem.
Przed posiedzeniem Rady do Spraw Zagranicznych Minister Czaputowicz uczestniczył również w nieformalnym spotkaniu ministrów państw UE z prezesem Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) Wernerem Hoyerem.
Przy okazji wizyty w Brukseli szef polskiej dyplomacji spotkał się także z ministrami spraw zagranicznych Austrii, Chorwacji, Estonii, Holandii, Słowenii, Szwecji i Rumunii. - Omawialiśmy bieżące stosunki w naszych bilateralnych kontaktach. Rozmawialiśmy także na temat współpracy na forach międzynarodowych, w tym w Unii Europejskiej – powiedział minister Czaputowicz.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ march/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 22.01.2018, 21:02 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |