Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Minister Jacek Czaputowicz przewodniczył nieformalnemu posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ(komunikat)

23.08.2019, 09:17aktualizacja: 23.08.2019, 09:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

– Zapewnienie bezpieczeństwa osobom należącym do mniejszości religijnych to istotne wyzwanie dla społeczności międzynarodowej. Ufam, że nasza dzisiejsza dyskusja pomoże nam wypracować konieczne zalecenia dotyczące promowania wolności religijnej i ochrony mniejszości religijnych – podkreślił minister Czaputowicz podczas nieformalnego spotkania Rady Bezpieczeństwa dotyczącego bezpieczeństwa mniejszości religijnych w konfliktach zbrojnych.

Posiedzenie odbyło się w ramach pierwszych obchodów Międzynarodowego Dnia upamiętniającego ofiary aktów przemocy ze względu na religię lub wyznanie, ustanowionego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy Polski w maju 2019 r. - Głęboko wierzymy, że ten dzień zmobilizuje społeczność międzynarodową do większego zaangażowania w działania mające na celu upamiętnienie ofiar, które często pozostają zapominanie - zaznaczył minister Czaputowicz. Wyraził również nadzieję, że Międzynarodowy Dzień przyczyni się do zwalczania zbrodni nienawiści i aktów przemocy z powodu religii bądź wyznania oraz wzmocni szacunek dla różnorodności religijnej.

Uczestnicy nieformalnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ dyskutowali także nad działaniami prewencyjnymi, które mogą w przyszłości skutecznie zapobiegać prześladowaniom mniejszości religijnych w trakcie konfliktów zbrojnych. Podkreślili jednocześnie konieczność przestrzegania praw człowieka oraz międzynarodowego prawa humanitarnego. – Prawo do głoszenia swoich przekonań i wyznawania religii leży u podstaw wszystkich swobód. Wolność wyznania jest bezpośrednio powiązana z innymi podstawowymi swobodami. Musi być zatem powszechnie szanowana, promowana i chroniona – mówił minister Czaputowicz. W trakcie posiedzenia wysłuchano ponadto świadectwa ofiary prześladowań ze względu na religię, jazydki ocalonej z niewoli ISIS.

Obok polskiego ministra spraw zagranicznych w spotkaniu wzięli udział m.in. Michelle Bachelet, Wysoka Komisarz NZ ds. Praw Człowieka, przedstawiciele krajów członkowskich ONZ, w tym Samuel Brownback, amerykański ambasador ds. międzynarodowej wolności religijnej i Lord Ahmad of Wimbledon, minister stanu i Zjednoczonego Królestwa oraz przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego. Współorganizatorami spotkania były Brazylia, Jordania, Kanada, Wielka Brytania i USA.

Na marginesie debaty minister Czaputowicz odbył rozmowy bilateralne z Lordem Ahmadem of Wimbledon i ambasadorem Samuelem Brownbackiem na temat możliwości współdziałania i przyszłych inicjatyw w obszarze promowania wolności religijnych.

Przy okazji spotkania Rady Bezpieczeństwa minister Jacek Czaputowicz uhonorował również tegoroczną nagrodą Pro Dignitate Humana Naveeda Waltera, dyrektora organizacji Human Rights Focus Pakistan, za jego zaangażowanie w ochronę praw mniejszości religijnych i osób prześladowanych ze względu na religię lub wyznanie.– Jestem zaszczycony mogąc przyznać nagrodę osobie, która jest szczególnie świadoma znaczenia wolności religii – mówił minister Czaputowicz podczas uroczystości wręczenia nagrody.

minister Czaputowicz spotkał się również z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Rozmowa dotyczyła m.in. sierpniowej prezydencji Polski w Radzie Bezpieczeństwa, ewentualnego zaangażowania ONZ w związku z konfliktem na Ukrainie oraz przygotowań do wrześniowej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Minister Czaputowicz poinformował także o gotowości polskiego kontyngentu wojskowego do rozpoczęcia w listopadzie br. służby w ramach misji UNIFIL w Libanie.

# # #

Ochrona mniejszości religijnych w świecie, w szczególności chrześcijan, należy do priorytetów polskiej polityki zagranicznej. Od kilku lat Polska z niepokojem obserwuje wzrost liczby krajów, w których dochodzi do ograniczenia wolności religijnej i prześladowań grup religijnych. Raporty niezależnych ośrodków badawczych, m.in. amerykańskiego ośrodka Pew Research Center, wskazują, że zjawisko to, w mniejszym lub większym stopniu, dotyczyło w 2017 r. wszystkich 187 krajów poddanych analizie i wszystkich wspólnot religijnych. Jest to najgorszy wynik odnotowany przez Pew Research Center od czasu rozpoczęcia badań w 2007 r. Według raportu najbardziej prześladowani są wyznawcy największych religii świata: chrześcijanie (w 143 krajach) oraz muzułmanie (w 140 krajach).

# # #

Nagroda ”Pro Dignitate Humana” przyznawana jest osobie lub organizacji pozarządowej za pełne poświęcenia, bezkompromisowe działania w obronie praw osób prześladowanych i narażonych na represje oraz za niezłomną postawę w obronie praw jednostki i poszanowania godności ludzkiej. Pierwszym jej laureatem został w 2011 r. Aleś Bialacki (Białoruś), a w ubiegłym roku uhonorowano nią Ołeha Sencowa, ukraińskiego reżysera i pisarza, odbywającego w rosyjskim więzieniu karę 20 lat pozbawienia wolności.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ plp/ mmu/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.08.2019, 09:17
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ