Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
– Czujemy się odpowiedzialni za wsparcie polskiej oświaty i życia kulturalnego za granicą. Jesteśmy wdzięczni, że Polacy w Stanach Zjednoczonych podtrzymują polskość i propagują ją w swoim otoczeniu – mówił minister Czaputowicz podczas wizyty w Chicago, gdzie spotkał się z przedstawicielami środowisk polonijnych, a także odwiedził miejsca związane z historią społeczności polskiej w USA.
Minister Czaputowicz rozpoczął swoją wizytę od złożenia wieńców pod Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską na cmentarzu św. Wojciecha w Niles, będącego największą polską nekropolią poza granicami naszego kraju. Wyraził przy tym głęboką wdzięczność Związkowi Klubów Polskich, jak i całej amerykańskiej Polonii za okazywaną troskę i pamięć o trudnych momentach naszej historii.
Głównym punktem wizyty w Chicago było spotkanie z liderami organizacji polonijnych, m.in. z prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej Frankiem Spulą. Podczas rozmowy przedstawili oni szczegóły swojej działalności i podziękowali za dotychczasową dobrą współpracę z polskimi placówkami dyplomatycznymi w USA. Omówiono także możliwości dalszej współpracy w dziedzinie biznesu, nauki i kultury, a także obchodów rocznic i wydarzeń historycznych organizowanych przez społeczność polonijną w USA. Podczas spotkania minister Jacek Czaputowicz podkreślił zasługi Polonii amerykańskiej jako ambasadora polskich interesów w USA. Zaapelował jednocześnie o zaangażowaną współpracę w zakresie kształtowania pozytywnego wizerunku współczesnej Polski i obrony jej dobrego imienia. Zachęcał również do większej aktywności polonijnej w lokalnym życiu politycznym i społecznym, w tym do liczniejszego udziału w ogólnopolskich wyborach, co stanowi "najbardziej dojrzały wyraz związku z polskością".
Minister Jacek Czaputowicz złożył również wizytę w Muzeum Polskim w Ameryce – najstarszej i największej etnicznie instytucji muzealnej w USA. Spotkał się także z proboszczem Polskiej Misji Duszpasterskiej pw. Świętej Trójcy w Chicago Andrzejem Totzke, na ręce którego złożył podziękowania dla polskich duchownych za ich posługę oraz trud i pracę na rzecz Polski i Polonii. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Polonii zaangażowani w działalność edukacyjną oraz prowadzący schronisko dla bezdomnych Polaków "Anavim".
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mgost/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 22.08.2019, 10:01 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |