Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
– Doceniamy pozycję międzynarodową Indii, drugiego pod względem wielkości państwa na świecie, członka G20 z niezwykle szybko rozwijającą się gospodarką, aktywnego członka ONZ i jednego z najważniejszych państw Azji, którego aktywność i znaczenie na arenie międzynarodowej wciąż rosną – powiedział minister Jacek Czaputowicz podczas dzisiejszej wizyty ministra spraw zagranicznych Republiki Indii Sabrahmanyama Jaishankara w Warszawie.
– Jest to pierwsza od 32 lat wizyta ministra spraw zagranicznych Indii w Polsce, która przypada w tak ważnym czasie dla naszych relacji z tym krajem. W tym roku wspólnie obchodzimy 65. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych, a także jesteśmy niedługo przed inauguracją bezpośredniego połączenia lotniczego LOT między Warszawą a New Delhi – podkreślił minister Jacek Czaputowicz, wyrażając przy tym nadzieję, że uruchomienie połączenia lotniczego, do którego dojdzie w najbliższych tygodniach, oraz planowana z tej okazji wizyta w Indiach wicepremiera Piotra Glińskiego będą sprzyjać pogłębieniu relacji dwustronnych.
Minister Czaputowicz przypomniał, że Indie są jednym z najważniejszych pozaeuropejskich partnerów Polski. Rozmowy ministrów dotyczyły w szczególności współpracy inwestycyjnej, rozwoju wymiany handlowej, a także zacieśniania współpracy w sferze kultury i edukacji. Poświęcone były także przeglądowi bazy traktatowej.
– Wskazaliśmy, że Polska dużą wagę przywiązuje do strategicznego partnerstwa między Unią Europejską a Indiami oraz zwraca uwagę na potrzebę wypracowania umowy warunkującej wzrost wzajemnych inwestycji – zaznaczył polski minister. Dyskusja dotyczyła również aktywności Polski jako niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ, sytuacji w Europie z uwzględnieniem nowego cyklu instytucjonalnego, brexitu oraz sytuacji na Ukrainie. Minister Subrahmanyam Jaishankar odniósł się do sytuacji bezpieczeństwa w regionie Azji Południowej. Rozmówcy poruszyli ponadto temat współpracy w zakresie zwalczania terroryzmu oraz budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.
Elementem kończącym rozmowy było wydanie wspólnego oświadczenia wyrażającego gotowość do aktywizacji współpracy zarówno w wymiarze dwustronnym, jak i w ramach UE oraz w aspekcie odpowiedzialności wobec rozwiązywania najbardziej palących problemów globalnych.
Podczas wizyty w Warszawie minister Subrahmanyam Jaishankar został także przyjęty przez premiera Mateusza Morawieckiego oraz wicepremiera Piotra Glińskiego.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ skib/ wus/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 29.08.2019, 18:49 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |