Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
– Chcielibyśmy przekazać Palestyńskiej Władzy Narodowej wyrazy poparcia dla wysiłków na rzecz pojednania politycznego – powiedział minister Waszczykowski w wywiadzie dla Palestyńskiej Agencji Informacyjnej (WAFA).
– Ponadto pragniemy wyrazić palestyńskim partnerom nasze zadowolenie w związku z bardzo dobrym stanem stosunków polsko-palestyńskich oraz zadeklarować gotowość do rozwinięcia współpracy i umocnienia dwustronnych więzów – powiedział.
– W ubiegłym roku obchodziliśmy dziesiątą rocznicę polskiej obecności dyplomatycznej w Ramallah. Na przestrzeni ostatniej dekady Polska pogłębiła współpracę z Palestyną na poziomie rządowym, parlamentarnym i samorządowym. Nasz dialog polityczny doprowadził do ustanowienia Wspólnego Komitetu Ministerialnego. Polska podtrzymuje swe poparcie dla działań społeczności międzynarodowej w celu wznowienia bliskowschodniego procesu pokojowego – podkreślił szef polskiej dyplomacji.
Minister Waszczykowski zaznaczył też, że Polska zawsze zdecydowanie opowiadała się za pokojowym rozwiązaniem konfliktu palestyńsko-izraelskiego, które prowadziłoby do utworzenia niepodległego, samodzielnego i suwerennego państwa palestyńskiego, funkcjonującego jako sąsiad Izraela. – Korzystamy z każdej sposobności, by zaoferować nasze poparcie dla starań zmierzających do wznowienia rozmów pokojowych. Proponujemy także nasze doświadczenia związane z procesem przemian ustrojowych i gospodarczych – dodał.
Następnie szef resortu dyplomacji zarysował polskie oczekiwania wobec zaplanowanego na ten rok posiedzenia Wspólnego Polsko-Palestyńskiego Komitetu Ministerialnego. – Chcielibyśmy ponownie dać wyraz naszemu zaangażowaniu w dalsze umacnianie polsko-palestyńskiej współpracy i zasygnalizować gotowość do spotkania z naszymi palestyńskimi kolegami w ramach Wspólnego Komitetu Ministerialnego. Mamy nadzieję na pogłębienie dwustronnej współpracy w dziedzinie turystyki, edukacji i kultury – powiedział minister.
Jak zauważył szef MSZ, polskie doświadczenia historyczne pozwalają nam zrozumieć dążenia narodu palestyńskiego do niepodległości i wolności. – Wiemy też, że ich spełnienie wymaga długiego i trudnego procesu budowania kompromisów i konsensusu. Popieramy takie podejście do zażegnania konfliktu izraelsko-palestyńskiego, które będzie miało formę kompleksowego porozumienia politycznego między stronami, gwarantującego trwały i stabilny rozejm. Porozumienie to powinno spełniać oczekiwania obydwu stron: aspiracje Palestyńczyków do życia w suwerennym, demokratycznym państwie oraz bezpieczeństwo Izraela – powiedział minister Waszczykowski.
Odnosząc się do realizacji francuskiej inicjatywy pokojowej jako szansy na ożywienie rozmów pokojowych, Minister Waszczykowski podkreślił: – Mamy nadzieję, że w nadchodzących miesiącach francuska inicjatywa nabierze konkretnego kształtu. Skorzystamy z tej okazji, aby zrewidować nasze zabiegi mające na celu ułatwienie obu stronom spotkanie i wznowienie bezpośrednich rozmów. Ufamy, że obie strony są przekonane do pokojowego zażegnania konfliktu w oparciu o koncepcję dwóch państw.
Źródło: Palestyńska Agencja Informacyjna (WAFA)
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ mkz/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 15.06.2016, 18:44 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |