Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Minister Witold Waszczykowski wręczył dzisiaj w imieniu Prezydenta RP nominacje nowym polskim ambasadorom.
Jolanta Róża Kozłowska będzie reprezentowała Polskę w Wiedniu, Jacek Gawryszewski w Santiago de Chile, a Leszek Biały obejmie placówkę w Panamie.
# # #
Jolanta Róża Kozłowska – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Republice Austrii
W 1976 r. rozpoczęła studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach na Wydziale Wychowania Muzycznego. Dwukrotnie relegowana z uczelni straciła prawo do studiowania w PRL i dopiero w 1979 r. jako wolny słuchacz rozpoczęła studia w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po przywróceniu praw w 1980 r. została studentką kierunku muzycznego na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Studiowała etnologię, muzykologię oraz najnowszą historię niemiecką w Uniwersytecie we Fryburgu Bryzgowijskim, uzyskując tytuł magistra. W latach 1984-94 inicjowała wiele działań na rzecz polsko-niemieckiego porozumienia i wymiany młodzieży. Była współzałożycielką i prowadzącą ośrodek Deutsch-Polnisches Zentrum we Fryburgu. Pracę w administracji publicznej rozpoczęła w 1992 r. w Ministerstwie Kultury i Sztuki, w Biurze Mniejszości Narodowych, gdzie zajmowała się sprawami mniejszości niemieckiej w Polsce. W 1994 r. rozpoczęła karierę w służbie zagranicznej jako wicekonsul, potem konsul ds. kultury w nowo powstałym Konsulacie Generalnym RP w Monachium. Po raz drugi pojechała do Bawarii w 1998 r. jako konsul generalny. Od 2009 r. kierowała Konsulatem RP w Kolonii. Po powrocie do Polski była doradcą ds. współpracy zagranicznej Marszałka Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie. W latach 2003–2008 była dyrektorem Biura Festiwalowego Kraków 2000 i Festiwalu Wielkanocnego Ludwiga van Beethovena w Krakowie i Warszawie oraz współpracowała z Instytutem Adama Mickiewicza. Jest także współzałożycielką i członkiem Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena, członkiem Instytutu Chrześcijańsko-Demokratycznego im. Ignacego Paderewskiego w Warszawie, członkiem Rady Programowej Fundacji im. ks. kardynała Adama Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej (woj. podkarpackie) oraz członkiem Rady Nadzorczej Fundacji im. Hieronima Dekutowskiego „Zapory” w Tarnobrzegu. Zna biegle język niemiecki i posługuje się językiem angielskim i rosyjskim.
Jacek Gawryszewski – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Republice Chile
Jest magistrem nauk politycznych (specjalizacja stosunki międzynarodowe). Ukończył podyplomowe studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1991-99 pracował w Urzędzie Ochrony Państwa. W latach 1999-2000 był III sekretarzem Ambasady RP w Tunisie, a następnie – w latach 2000-2005 – Ambasady RP w Bogocie. W latach 2005-2007 pracował w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od 2007 do 2009 r. był I radcą w Ambasadzie RP w Meksyku, gdzie pełnił również funkcję chargé d’affaires, a następnie – w latach 2009-2013 – w Ambasadzie RP w Berlinie. Po powrocie do kraju ponownie pracował w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski – za wybitne zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce (2011) oraz Krzyżem Wolności i Solidarności za działalność w latach 1981-1989 w opozycji antykomunistycznej (2015). Zna język angielski i hiszpański.
Leszek Biały – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Republice Panamy
Absolwent iberystyki i historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, doktor nauk humanistycznych. Od 1990 r. w MSZ. W latach 1990-94 był I sekretarzem Ambasady RP w Madrycie. Po powrocie do kraju pracował w Departamencie Europy MSZ. Od 1998 do 2003 r. ponownie pracował w Ambasadzie RP w Madrycie jako radca ds. kulturalnych, a następnie jako radca ds. politycznych. Od 2003 do 2008 r. był I radcą w Departamencie Promocji, a następnie w Departamencie Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej (2008-2013). Od 2013 r. był zastępcą dyrektora Instytutu Polskiego w Bukareszcie. Jest autorem powieści „Źródło Mamerkusa” i „Czarny huzar”. Zna język hiszpański i angielski.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ nmk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 28.08.2017, 19:21 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |