Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: obchody jubileuszu polsko-niemieckiego pojednania w Krzyżowej (komunikat)

13.11.2014, 15:08aktualizacja: 13.11.2014, 15:08

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

- Polska i Niemcy są nie tylko sąsiadami, ale też partnerami w Unii Europejskiej i NATO. Łączy nas szczególna odpowiedzialność za Europę – podkreśliła wiceminister Henryka Mościcka-Dendys, która 12 listopada uczestniczyła w obchodach jubileuszu Mszy Pojednania w Krzyżowej.

Jubileusz przypomina, że 25 lat temu premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Helmut Kohl, uczestnicząc wspólnie w mszy, przekazali sobie znak pokoju, który stał się symbolem nowego otwarcia w stosunkach polsko-niemieckich. - Pojednanie pomiędzy Polską i Niemcami jest wielkim osiągnięciem, ale wymaga stałej pielęgnacji i dbałości o przekazywanie następnym pokoleniom wiedzy historycznej – zaznaczyła wiceminister Mościcka-Dendys.

Wiceszefowa polskiej dyplomacji otworzyła także dwudniową konferencję „25 lat polsko-niemieckiego pojednania. Znaczenie dla Europy i przykład dla świata”. Uczestniczyła również w prezentacji stałej wystawy plenerowej „Odwaga i pojednanie”, pokazującej historię i dorobek polsko-niemieckiego pojednania. Wystawę oficjalnie otworzą 20 listopada premier Ewa Kopacz i kanclerz Angela Merkel.

W 25 rocznicę symbolicznego gestu MSZ upublicznił 21 szyfrogramów dotyczących spotkania w Krzyżowej. Dokumenty pokazują przygotowanie wizyty, obawy i oczekiwania strony polskiej, a także sposób relacjonowania wizyty kanclerza w Polsce i reakcje na wizytę Kohla.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ amt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.11.2014, 15:08
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ