Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Obrady szefów dyplomacji państw członkowskich UE z udziałem ministra Zbigniewa Raua (komunikat)

22.02.2021, 22:37aktualizacja: 22.02.2021, 22:38

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Polityka UE wobec Rosji, sytuacja w Hongkongu oraz dyskusja z sekretarzem stanu USA były głównymi punktami poniedziałkowego posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych w Brukseli. Ministrowie podjęli także polityczną decyzję dotyczącą przyjęcia sankcji w odpowiedzi na prześladowania Aleksieja Nawalnego.

Podczas dyskusji na temat bieżących spraw międzynarodowych minister Rau wskazał na konieczność reakcji UE na dalsze represje wobec dziennikarzy i obrońców praw człowieka ze strony władz białoruskich oraz przypomniał o oczekiwanej publikacji przez Komisję Europejską planu wsparcia gospodarczego dla demokratycznej Białorusi, zgodnie z wytycznymi liderów UE z października 2020 r. Szef polskiej dyplomacji wyraził także zaniepokojenie doniesieniami o zbrodniach przeciwko ludności cywilnej w Etiopii i atakami na miejsca kultu religijnego. Poparł przy tym działania dyplomatyczne Finlandii, podejmowane przez ten kraj w imieniu UE. Ponadto, w tej części rozmów ministrowie poruszyli temat sytuacji w Iranie i Mjanmie oraz kwestię niedawnego szczytu koalicji G5 Sahel w stolicy Czadu – Ndżamenie.

Dyskusja na temat Rosji stanowiła przygotowanie do marcowego posiedzenia Rady Europejskiej, podczas którego szefowie państw i rządów UE mają podjąć kierunkową decyzję w sprawie stosunków UE z Rosją. W swoim wystąpieniu minister Rau wskazał, że w relacjach z Kremlem Wspólnota powinna skupić się na ochronie praw człowieka, wzmocnieniu swojej odporności na agresywne działania hybrydowe, w tym dezinformacyjne i utrzymaniu jednolitego stanowiska w sprawie integralności terytorialnej Ukrainy. Kluczowe będzie także wzmocnienie pozytywnej oferty dla krajów Partnerstwa Wschodniego i rozwój stosunków z krajami Azji Centralnej. Szef polskiego MSZ wskazał także, że prześladowanie Aleksieja Nawalnego oraz brutalne represje wobec protestujących nie mogą pozostać bez adekwatnej reakcji ze strony UE, wliczając w to sankcje na osoby odpowiedzialne za te działania. Stanowisko Polski w tej kwestii podzielili pozostali ministrowie, w związku z czym Rada podjęła polityczną decyzję o niezwłocznym przyjęciu sankcji wobec osób odpowiedzialnych za nielegalne uwięzienie Aleksieja Nawalnego. Sankcje przyjęte zostaną w ramach nowego horyzontalnego reżimu UE dotyczącego naruszeń praw człowieka.

W czasie debaty na temat sytuacji w Hongkongu ministrowie wskazali, że naruszanie przez Chiny zobowiązania do zachowania zasady „jeden kraj, dwa systemy”, wbrew protestom społeczności międzynarodowej, wymaga skoordynowanej odpowiedzi UE i jej partnerów międzynarodowych.

Podczas dyskusji szefów unijnych dyplomacji z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem minister Rau opowiedział się za ambitną agendą współpracy transatlantyckiej w kwestiach globalnych, wymieniając wśród nich zdrowie, klimat i handel, oraz regionalnych, jak polityka wobec sąsiedztwa UE. Szef polskiej dyplomacji wskazał na potrzebę intensyfikacji zaangażowania USA na arenie międzynarodowej w kontekście asertywności mocarstw niepodzielających zachodnich wartości. Minister Rau podziękował za deklarację nowej administracji USA dotyczącą utrzymania obecności w Europie, w tym Środkowo-Wschodniej, oraz kontynuacji zaangażowania w Inicjatywę Trójmorza. Szef polskiej dyplomacji wyraził poparcie dla amerykańskiej idei zwołania globalnego szczytu demokracji i wskazał na gotowość zaangażowania Polski w tym obszarze jako członka-założyciela Wspólnoty Demokracji.

Na marginesie posiedzenia minister Rau odbył, wspólne z szefami dyplomacji Estonii, Litwy i Łotwy, spotkanie z Wysokim Przedstawicielem UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josepem Borrellem. Rozmawiał ponadto z komisarzem ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Olivérem Várhelyim i uczestniczył w dyskusji ze współpracownikami rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

kom/ robs/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.02.2021, 22:37
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ