Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
W odpowiedzi na publikację w „Gazecie Polskiej Codziennie” w dniu 3 stycznia br. na temat stanowiska Ministerstwa Spraw Zagranicznych dotyczącego statusu Jerozolimy MSZ pragnie udzielić następujących wyjaśnień:
W głosowaniu na forum ONZ w tej sprawie Polska wstrzymała się od głosu, podobnie jak inni sojusznicy USA i Izraela, co administracja amerykańska przyjęła z zadowoleniem. Publicznie dała temu wyraz ambasador Hailey, reprezentująca stałe przedstawicielstwo USA przy ONZ. Wybór takiej formy poparcia wynikał z zasad dyplomacji wielostronnej. Decyzją wstrzymania się od głosu Polska wsparła swoich sojuszników.
W ostatnich dwóch latach nasz kraj bardziej konsekwentnie niż do tej pory buduje strategiczne więzi bilateralne z USA dotyczące współpracy politycznej, spraw bezpieczeństwa i relacji gospodarczych oraz euroatlantyckie w ramach NATO. Realna obecność Sojuszu Północnoatlantyckiego w Polsce i regionie wyrównuje nasz status do poziomu „starych” państw członkowskich Sojuszu. Efektem tych działań jest stacjonowanie kilku tysięcy żołnierzy NATO i USA w Polsce. Nasza kooperacja prowadzi do utworzenia nowej kotwicy USA w Europie, która obejmie północną i wschodnią flankę NATO i UE pozostając otwartą na Ukrainę.
W sprawie konfliktu bliskowschodniego, w tym statusu Jerozolimy, Polska przestrzega prawa międzynarodowego. Wszystkie decyzje MSZ odzwierciedlają stanowisko rządu RP i Prezydenta. W tym konkretnym głosowaniu minister Waszczykowski, po konsultacji i uzyskaniu zgody premiera RP, przekazał dyspozycje o sposobie głosowania polskiemu przedstawicielowi przy ONZ, który był ich wykonawcą.
Należy również odnieść się do zarzutów wobec ambasador Joanny Wroneckiej, które znalazły się w publikacji. Jak każdy pracownik służby zagranicznej ambasador pracowała z wieloma ministrami, na różnych stanowiskach. Jednym z jej wielu obowiązków wykonywanych w trakcie pracy w MSZ były te prowadzone w Sekretariacie Ministra Spraw Zagranicznych, zajmującym się obsługą administracyjną i logistyczną szefa polskiej dyplomacji. Pani ambasador nigdy nie pracowała w Gabinecie Politycznym żadnego z ministrów spraw zagranicznych, która to komórka odpowiada za polityczny i merytoryczny aspekt pracy szefa dyplomacji.
Joanna Wronecka pełniła te funkcje z racji wysokich kwalifikacji jako urzędnik państwowy, korzystając ze swojego wykształcenia, jako ceniona specjalistka od języka i kultury państw arabskich oraz wiedzy zdobytej także jako dwukrotny ambasador RP w państwach arabskich. Docenili to m.in. premier, prezydent oraz parlamentarzyści, gdyż to oni decydują ostatecznie o wyborze szefów polskich placówek.
Wprowadzane od dwóch lat bezprecedensowe zmiany w MSZ mają zapewnić dalszą profesjonalizację służby zagranicznej. Wymienionych zostało ponad 50% pracowników wyższej kadry kierowniczej, w tym ambasadorów i dyrektorów. Na 100 kierowników Ambasad RP i Stałych Przedstawicielstw RP - od 16 listopada 2015 r. zostało odwołanych 65 ambasadorów, (65% wszystkich tego typu stanowisk), natomiast placówki objęło już 46 nowych kierowników. Dodatkowo 15 kandydatów jest w trakcie procedury mianowania a ich wyjazd nastąpi w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Z ogólnej liczby 37 Konsulatów Generalnych RP, odwołanych zostało – w tym samym okresie od 16 listopada 2015 r., do chwili obecnej – 20 konsulów generalnych RP, (co stanowi ponad 54% wszystkich konsulów generalnych), a stanowiska kierowników placówek objęło 17 nowych konsulów generalnych, natomiast 3 kandydatów jest w zaawansowanej procedurze przedwyjazdowej (wyjazd w styczniu 2018 r.) Na 24 Instytuty Polskie, kulturalno-promocyjne placówki MSZ o statusie dyplomatycznym - odwołanych zostało ich 18 dyrektorów, (co stanowi 75% wszystkich dyrektorów Instytutów Polskich), 13 nowych objęło stanowiska, a 3 kandydatów jest obecnie w procedurze przedwyjazdowej. Warto przypomnieć, że w okresie od 16 listopada 2015 r. do chwili obecnej – na placówkach zagranicznych odwołano ponad 650 osób, (co stanowi ponad 50% wszystkich pracowników skierowanych z kraju, /z ogólnej liczby 1285/; zaznaczyć należy, że na placówkach pracują również – na stanowiskach pomocniczych – pracownicy miejscowi).
Charakterystycznym jest odmłodzenie kadry kierowniczej w centrali MSZ: na 111 stanowisk dyrektorskich, (w tym zastępców dyrektorów) – osoby, które w 1990 r. nie miały więcej niż 18 lat stanowią niemal dwie trzecie kadry kierowniczej w Centrali, innymi słowy jest to 63% wszystkich stanowisk kierowniczych (dotyczy to 70 osób).
Ministerstwo Spraw Zagranicznych ma nadzieję, że powyższe informacje wpłyną na utrzymanie profesjonalnego spojrzenia na pracę naszego urzędu, w tym proces decyzyjny w zakresie polityki zagranicznej Polski.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mbiel/ bos/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 04.01.2018, 12:14 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |