Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
"Dzisiejsze konsultacje potwierdziły doskonały stan naszych relacji dwustronnych i współpracy na forach międzynarodowych. Estonia jest jednym z najbliższych partnerów Polski na forach NATO i Unii Europejskiej oraz w organizacjach regionalnych" – powiedział minister Jacek Czaputowicz po spotkaniu z szefem estońskiej dyplomacji Urmasem Reinsalu w Warszawie.
Ministrowie rozmawiali o kwestiach bezpieczeństwa, koncentrując się na wyzwaniach w regionie Morza Bałtyckiego, zaangażowaniu sił NATO na wschodniej flance Sojuszu oraz przygotowaniach do szczytu NATO w Londynie. "Prowadzimy otwarty dialog polityczny i ekspercki z Estonią m.in. w dziedzinie bezpieczeństwa. Dostrzegamy potrzebę przygotowania sojuszu i państw członkowskich na nowe typy zagrożeń. Nasza współpraca obejmuje także w dużej mierze kwestie cyber-bezpieczeństwa" – zaznaczył szef polskiej dyplomacji. Minister Jacek Czaputowicz podkreślił zaangażowanie Polski w misje patrolowania przestrzeni powietrznej państw bałtyckich - Baltic Air Policing, a także obecność polskich sił na Łotwie w ramach NATO-wskiej grupy Wzmocnionej Wysuniętej Obecności (Enhanced Forward Presence).
Ministrowie zwrócili też uwagę na potencjał rozwoju jednolitego rynku i polsko-estońskiej współpracy gospodarczej. "Musimy dbać o konkurencyjność europejskich przedsiębiorstw na globalnym rynku. Podzielamy potrzebę utrzymania poważnego finansowania polityki sektorowej i wspólnej polityki rolnej" – zaakcentował szef polskiej dyplomacji.
Minister Jacek Czaputowicz i minister Urmas Reinsalu omówili ponadto sytuację w Unii Europejskiej w kontekście zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego. "Zgodziliśmy się, że w procesie nominacji na najwyższe funkcje w Unii Europejskiej powinny być wybierane osoby, które odzwierciedlają geograficzne zróżnicowanie instytucji" – powiedział minister Jacek Czaputowicz. Jednym z poruszonych tematów było również przyjęcie 1 maja br. przez 13 państw, w tym Estonii i Polski, Deklaracji Warszawskiej przedstawiającej stanowisko państw środkowoeuropejskich wobec przyszłości Unii Europejskiej.
Rozmowy poświęcone były także kwestiom wschodnim, w tym relacjom z Rosją oraz sytuacji na Ukrainie po zaprzysiężeniu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Nawiązując do 10. rocznicy utworzenia Partnerstwa Wschodniego ministrowie przedyskutowali perspektywy dalszego rozwoju tej inicjatywy. Minister Jacek Czaputowicz zaznaczył, że Polska jest orędownikiem rozwijania i wzmacniania Partnerstwa Wschodniego oraz zacieśniania współpracy między UE a państwami Partnerstwa Wschodniego w trzech głównych obszarach: zbliżenia ustawodawstwa, współpracy sektorowej oraz instytucjonalizacji.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ nmk/ mam/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 24.05.2019, 20:12 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |