Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: pierwszy protokół o sukcesji umów zawartych w okresie ZSRR (komunikat)

09.10.2015, 15:47aktualizacja: 09.10.2015, 15:47

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Podsekretarz stanu w MSZ Konrad Pawlik oraz ambasador Republiki Mołdawii Iurie Bodrug podpisali w piątek w MSZ RP protokół regulujący status umów między RP (PRL) a ZSRR. To pierwszy tego typu dokument, podpisany przez Polskę z krajem byłego ZSRR.

– Protokół ma bardzo duże znaczenie nie tylko dla uregulowania dwustronnej bazy prawno-traktatowej. Podobny dokument o sukcesji umów nie został dotąd podpisany z żadnym innym krajem byłego ZSRR. Tym samym dzisiejsza ceremonia jest dowodem wyjątkowo dobrej współpracy i potwierdza doskonały stan relacji politycznych między Polską a Mołdawią – zwrócił uwagę po uroczystości wiceminister Konrad Pawlik.

Pełna nazwa podpisanego dzisiaj dokumentu brzmi: „Protokół między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Mołdawii dotyczący obowiązywania w stosunkach między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Mołdawii dwustronnych umów międzynarodowych zawartych między Rzecząpospolitą Polską (Polską Rzecząpospolitą Ludową) a Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich w latach 1944 – 1991”. Zgodnie z porozumieniem moc obowiązującą w stosunkach wzajemnych zachowuje jedynie Umowa o współpracy w zapobieganiu aktom bezprawnej ingerencji w działalność lotnictwa cywilnego z kwietnia 1987 roku. Pozostałe umowy zawarte przez władze PRL z ZSRR uważa się w relacjach wzajemnych za wygasłe.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ pd/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.10.2015, 15:47
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ