Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Polska rozpoczyna prezydencję we Wspólnocie Demokracji (komunikat)

15.03.2019, 14:04aktualizacja: 15.03.2019, 14:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

W dniu 16 marca 2019 roku Polska obejmie półroczne przewodnictwo we Wspólnocie Demokracji.

Wspólnota Demokracji jest międzyrządową koalicją państw o zasięgu globalnym, której głównym celem jest promowanie demokratycznych zasad oraz norm. Została ona utworzona podczas międzynarodowej Konferencji Ministerialnej pt. "Ku Wspólnocie Demokracji", zwołanej w czerwcu 2000 r. w Warszawie z inicjatywy Ministra Spraw Zagranicznych RP, profesora Bronisława Geremka oraz Sekretarz Stanu USA, Madeleine Albright. W Deklaracji Warszawskiej, stanowiącej dokument założycielski Wspólnoty, zawarto zobowiązanie rządów do współpracy w kwestiach związanych z demokracją w ramach istniejących organizacji międzynarodowych oraz do formowania koalicji w celu wspierania rezolucji i działań podejmowanych w celu promowania demokracji.

Mocną stroną Wspólnoty Demokracji jest jej globalny charakter, który pozwala na wymianę poglądów i koordynowanie stanowisk między państwami z różnych kręgów kulturowych. Daje ona możliwość wpływania na państwa znajdujące się na etapie transformacji, w kierunku przyjmowania przez nie nowoczesnych standardów demokratycznych.

Polska jest jednym z założycieli i gospodarzem Stałego Sekretariatu Wspólnoty Demokracji. Podczas sprawowania przewodnictwa we Wspólnocie Demokracji mamy nadzieję na dalsze wzmacnianie wartości demokratycznych na świecie.

Przewodnictwo w WD to dla nas szczególnie ważna rola ze względu na historię naszego kraju, który dokonał głębokiej transformacji politycznej, ekonomicznej i społecznej, osiągając sukces w budowie stabilnego systemu demokratycznego, otwartego na przekazywanie swoich doświadczeń innym społeczeństwom. Promocja demokracji jest jednym z priorytetów polskiej polityki zagranicznej.

Jako promotor demokracji Polska - udostępniając swoje doświadczenia - buduje instrumenty wzajemnego zaufania, które pomagają w tworzeniu trwałych relacji z państwami znajdującymi się w trakcie transformacji. Z drugiej strony, priorytetem jest umacnianie pozycji Polski w relacjach dwustronnych z najważniejszymi partnerami, podobnie definiującymi agendę demokratyzacyjną. Wspólne działania na rzecz promocji demokracji i transformacji systemowej w sposób istotny przyczyniają się do wzmacniania się dwustronnych więzi politycznych oraz wpływają dodatnio na współpracę bilateralną także w innych obszarach.

W ramach naszego przewodnictwa we Wspólnocie Demokracji, Polska planuje zorganizować w Warszawie w czerwcu spotkanie Rady Zarządzającej, w której udział wezmą przedstawiciele 29 państw członkowskich Rady Zarządzającej.

Spotkanie poświęcone będzie dyskusjom na temat partycypacji młodzieży w życiu publicznym, edukacji społeczeństwa obywatelskiego z zakresu bezpiecznego korzystania z Internetu, a także tematyce zrównoważonego rozwoju i demokracji. Powyższe zagadnienia w naturalny sposób wpisują się w priorytety polskiej polityki zagranicznej w zakresie agendy demokratyzacyjnej i praw człowieka.

Polskie przewodnictwo we Wspólnocie Demokracji następuje po półrocznej prezydencji Wielkiej Brytanii i poprzedza prezydencję Rumunii.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ emi/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.03.2019, 14:04
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ