Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Przygotowania do Szczytu Partnerstwa Wschodniego, sytuacja na wschodniej Ukrainie oraz Europejska Polityka Sąsiedztwa były tematami polsko-litewskich konsultacji podsekretarzy stanu w MSZ Konrada Pawlika i Henryki Mościckiej-Dendys z Andriusem Krivasem, wiceministrem spraw zagranicznych Republiki Litewskiej.
Dzisiejsze spotkanie w Warszawie służyło ocenie bieżącej sytuacji na wschodniej Ukrainie oraz porozumienia podpisanego 12 lutego br. w Mińsku przez Grupę Kontaktową. Wiceministrowie Konrad Pawlik i Andrius Krivas podkreślili konieczność bezwzględnego wywiązania się przez wszystkich sygnatariuszy porozumienia z przyjętych zobowiązań. – Z zaniepokojeniem odnotowaliśmy przypadki naruszenia rozejmu, w tym ostrzały artyleryjskie w okolicach Debalcewa. Zwróciliśmy także uwagę, że obserwatorzy OBWE nie zostali dopuszczeni przez separatystów w rejon wystrzałów. Apelujemy do stron konfliktu o pełną i bezwarunkową realizację zapisów porozumień z Mińska – zaznaczył wiceszef polskiego MSZ. – Nie możemy ograniczyć się do podsumowania dotychczasowych rezultatów, potrzebujemy nowej, ambitnej agendy – dodał.
– Bardzo chcemy, żeby przerwanie ognia było dotrzymane, by nie była przelewana krew. Ale doniesienia z rejonu konfliktu świadczą o tym, że są poważne naruszenia rozejmu, szczególnie w regionie Debalcewa – podkreślił także wiceminister Andrius Krivas – Jest bardzo ważne zapewnienie jeszcze we wrześniu realizacji porozumienia z Mińska. Ministrowie wskazali również na konieczność utrzymania spójnego stanowiska Unii Europejskiej wobec Rosji.
Podczas rozmowy podkreślono także oczekiwania Warszawy i Wilna w związku ze zbliżającym się Szczytem Partnerstwa Wschodniego w Rydze pod koniec maja. – Chcemy m.in. osiągnąć wymierny postęp w finalizacji dialogu wizowego z Gruzją i Ukrainą – wymieniał wiceminister Konrad Pawlik podczas zorganizowanej po spotkaniu w MSZ konferencji prasowej. – Chcielibyśmy też, aby szczyt w Rydze wysłał czytelny sygnał, zwłaszcza do liderów reform, że podpisanie umowy stowarzyszeniowej nie jest ostatecznym celem współpracy z Unią Europejską w ramach polityki Partnerstwa Wschodniego – wyjaśnił.
– Polska i Litwa są krajami, które bardzo blisko współpracują na forach organizacji międzynarodowych, zwłaszcza na forum UE i NATO – zaznaczyła z kolei wiceszefowa polskiego resortu dyplomacji Henryka Mościcka-Dendys. – Łączy nas bliska współpraca w obszarze wojskowości, w postrzeganiu polityki obronnej – przypomniała wiceminister – Mamy też wspólne projekty w dziedzinie infrastruktury – zwłaszcza transportowej i energetycznej. Omówiliśmy postęp w tych sprawach.
Wiceminister Henryka Mościcka-Dendys przypomniała także o dwustronnych i międzynarodowych zobowiązaniach strony litewskiej względem polskiej mniejszości narodowej. – W najbliższym czasie będziemy w dialogu w tej sprawie – zaznaczyła wiceminister – oczekujemy, że proces legislacyjny po stronie litewskiej zostanie przeprowadzony szybko. Henryka Mościcka-Dendys podkreśliła szczególne znaczenie rozwiązania tych kwestii w kontekście aktualnych wyzwań międzynarodowych, które wymagają solidarnego i opartego na wzajemnym zaufaniu działaniu. Litewski wiceminister potwierdził, że ”rząd litewski przyjął zobowiązania, które pozostają nadal aktualne” i „trwają prace w kierunku ich realizacji”.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kfk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 17.02.2015, 16:36 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |