Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: polsko-litewskie konsultacje w Warszawie (komunikat)

17.02.2015, 16:36aktualizacja: 17.02.2015, 16:36

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Przygotowania do Szczytu Partnerstwa Wschodniego, sytuacja na wschodniej Ukrainie oraz Europejska Polityka Sąsiedztwa były tematami polsko-litewskich konsultacji podsekretarzy stanu w MSZ Konrada Pawlika i Henryki Mościckiej-Dendys z Andriusem Krivasem, wiceministrem spraw zagranicznych Republiki Litewskiej.

Dzisiejsze spotkanie w Warszawie służyło ocenie bieżącej sytuacji na wschodniej Ukrainie oraz porozumienia podpisanego 12 lutego br. w Mińsku przez Grupę Kontaktową. Wiceministrowie Konrad Pawlik i Andrius Krivas podkreślili konieczność bezwzględnego wywiązania się przez wszystkich sygnatariuszy porozumienia z przyjętych zobowiązań. – Z zaniepokojeniem odnotowaliśmy przypadki naruszenia rozejmu, w tym ostrzały artyleryjskie w okolicach Debalcewa. Zwróciliśmy także uwagę, że obserwatorzy OBWE nie zostali dopuszczeni przez separatystów w rejon wystrzałów. Apelujemy do stron konfliktu o pełną i bezwarunkową realizację zapisów porozumień z Mińska – zaznaczył wiceszef polskiego MSZ. – Nie możemy ograniczyć się do podsumowania dotychczasowych rezultatów, potrzebujemy nowej, ambitnej agendy – dodał.

– Bardzo chcemy, żeby przerwanie ognia było dotrzymane, by nie była przelewana krew. Ale doniesienia z rejonu konfliktu świadczą o tym, że są poważne naruszenia rozejmu, szczególnie w regionie Debalcewa – podkreślił także wiceminister Andrius Krivas – Jest bardzo ważne zapewnienie jeszcze we wrześniu realizacji porozumienia z Mińska. Ministrowie wskazali również na konieczność utrzymania spójnego stanowiska Unii Europejskiej wobec Rosji.

Podczas rozmowy podkreślono także oczekiwania Warszawy i Wilna w związku ze zbliżającym się Szczytem Partnerstwa Wschodniego w Rydze pod koniec maja. – Chcemy m.in. osiągnąć wymierny postęp w finalizacji dialogu wizowego z Gruzją i Ukrainą – wymieniał wiceminister Konrad Pawlik podczas zorganizowanej po spotkaniu w MSZ konferencji prasowej. – Chcielibyśmy też, aby szczyt w Rydze wysłał czytelny sygnał, zwłaszcza do liderów reform, że podpisanie umowy stowarzyszeniowej nie jest ostatecznym celem współpracy z Unią Europejską w ramach polityki Partnerstwa Wschodniego – wyjaśnił.

– Polska i Litwa są krajami, które bardzo blisko współpracują na forach organizacji międzynarodowych, zwłaszcza na forum UE i NATO – zaznaczyła z kolei wiceszefowa polskiego resortu dyplomacji Henryka Mościcka-Dendys. – Łączy nas bliska współpraca w obszarze wojskowości, w postrzeganiu polityki obronnej – przypomniała wiceminister – Mamy też wspólne projekty w dziedzinie infrastruktury – zwłaszcza transportowej i energetycznej. Omówiliśmy postęp w tych sprawach.

Wiceminister Henryka Mościcka-Dendys przypomniała także o dwustronnych i międzynarodowych zobowiązaniach strony litewskiej względem polskiej mniejszości narodowej. – W najbliższym czasie będziemy w dialogu w tej sprawie – zaznaczyła wiceminister – oczekujemy, że proces legislacyjny po stronie litewskiej zostanie przeprowadzony szybko. Henryka Mościcka-Dendys podkreśliła szczególne znaczenie rozwiązania tych kwestii w kontekście aktualnych wyzwań międzynarodowych, które wymagają solidarnego i opartego na wzajemnym zaufaniu działaniu. Litewski wiceminister potwierdził, że ”rząd litewski przyjął zobowiązania, które pozostają nadal aktualne” i „trwają prace w kierunku ich realizacji”.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.02.2015, 16:36
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ