Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje:
Podczas dzisiejszego posiedzenia Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem wiceministra Piotra Wawrzyka zostały omówione działania MSZ w kontekście brexitu. Oceniono stan przygotowań placówek dyplomatycznych w Londynie, Manchesterze, Paryżu i Hadze oraz Departamentu Konsularnego MSZ.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz placówki w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech, Niderlandach, Francji, Belgii, Danii, Szwecji i Norwegii są przygotowane do niesienia pomocy polskim obywatelom w związku z zakończeniem okresu przejściowego wyjścia Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej. MSZ wraz z placówkami zagranicznymi i we współpracy z KPRM oraz pozostałymi resortami, prowadzą intensywną kampanię informacyjną mającą na celu przygotowanie Polaków na zmiany w warunkach wjazdu i pobytu w Wielkiej Brytanii oraz w państwach leżących na trasie lądowej do Zjednoczonego Królestwa. Ponadto, w kluczowych z puntu widzenia ruchu towarowego i osobowego portach będą działały mobilne zespoły konsularne, które na miejscu zapewnią skuteczną pomoc konsularną na wypadek zaistnienia sytuacji kryzysowych.
MSZ oraz polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne na swoich stronach internetowych i w mediach społecznościowych na bieżąco zamieszczają materiały informacyjne dotyczące zakończenia okresu przejściowego, w szczególności:
* informacje o nowych zasadach wjazdu do Wielkiej Brytanii,* informacje o działaniach podejmowanych przez kraje urzędowania (w tym odniesienia do internetowych stron rządowych dedykowanych kwestiom związanym z brexitem oraz kontakty do właściwych instytucji, mogących pomóc w rozwiązaniu konkretnych problemów), * najczęściej zadawane pytania wraz z odpowiedziami, * odniesienia do polskich rządowych stron internetowych dot. brexitu.
Uzgodniona 24 grudnia br. umowa o handlu i współpracy pomiędzy UE a Wielką Brytanią podlega obecnie procedurze ratyfikacji. Od 1 stycznia 2021 roku umowa będzie stosowana tymczasowo. Ze względu na brak czasu na dopełnienie pełnej procedury ratyfikacyjnej Komisja Europejska zaproponowała tymczasowe stosowanie umowy do 28 lutego 2021 roku.
Wpływ brexitu na pobyt w Wielkiej Brytanii i swobodny przepływ ludności
Wjazd i pobyt
Obecnie urzędy konsularne w Zjednoczonym Królestwie skupiają się na zapewnieniu możliwości uzyskania obywatelom polskim mieszkającym na Wyspach dokumentów paszportowych, które pozwolą im na otrzymanie statusu osoby osiedlonej. Termin na rejestrację w EU Settlement Scheme upłynie z dniem 30 czerwca 2021 r. Istotne jest, by wszyscy Polacy zamierzający pozostać w Zjednoczonym Królestwie dokonali tej rejestracji. Obecnie, wg danych Home Office, wnioski złożyło już ponad 4 mln obywateli UE, z czego zdecydowana większość, w tym ponad 700 tys. Polaków, taki status już uzyskało. Wjazd do UK w celach turystycznych, odwiedzenia rodziny i przyjaciół, na krótkoterminowe studia i działania związane z biznesem, takie jak spotkania biznesowe czy konferencje na okres nieprzekraczający 6 miesięcy będzie się odbywał bezwizowo. W celach zarobkowych należy zawsze ubiegać się o wizę pracowniczą.
Dokumenty
Do 30 września 2021 r. obywatele Polski mogą przekraczać granice Zjednoczonego Królestwa na podstawie ważnego polskiego dowodu osobistego. Od 1 października 2021 r. niezbędne będzie okazanie przy wjeździe ważnego paszportu. Osoby posiadające status osoby osiedlonej lub tymczasowy status osoby osiedlonej (settled lub pre-settled status) będą mogły wjeżdżać na teren UK na podstawie paszportu (zawsze) lub dowodu osobistego (co najmniej do 31 grudnia 2025 r.)
Rynek pracy
Nowy brytyjski system imigracyjny sprawi, że na rynek pracy trafiać będą osoby najbardziej potrzebne tamtejszej gospodarce, niezależnie od posiadanego obywatelstwa. Zgodnie z nowym punktowym systemem potencjalni imigranci z państw Unii Europejskiej będą tak samo traktowani jak imigranci ze wszystkich innych państw. Osoby planujące rozpocząć pracę po 1 stycznia 2021 r. będą musiały uzyskać wizę do pracy w Ambasadzie Zjednoczonego Królestwa w Warszawie.
Potencjalne problemy
Główne problemy jakich się spodziewamy to kolejki w portach Calais, Dover i w Rotterdamie oraz umożliwienie przejazdu samochodom osobowym w okresie od 31 grudnia 2020 do stycznia 2021. Jednocześnie mamy nadzieję, że odprawy celne, m.in. dzięki systemom takim jak „smart border” będą przebiegać sprawnie.
Informacje dla obywateli polskich
W Polsce uruchomione zostały i działają infolinie i bazy wiedzy związane z obsługą szeroko rozumianej problematyki spraw brexitowych (sprawy ogólne, w tym zasady przekraczania granic, celne i podatkowe, eksport i import zwierząt, przewóz towarów, pomoc konsularna):
Ogólne informacje zawiera strona internetowa https://www.brexit.gov.pl/Pytania dotyczące skutków zakończenia okresu przejściowego w relacjach Unia Europejska – Wielka Brytania wraz z 1 stycznia 2021 roku można zadawać pod adresem mailowym: brexit@mr.gov.pl
Infolinia Komisji Europejskiej Centrum kontaktowe Europe Direct
Bezpłatna infolinia 0 800 6 7 8 9 10 11 – prowadzona również w języku polskim – działa w dnia robocze w godzinach 9.00 – 18.00.
Sprawy celne i podatkowe
Konsultanci infolinii Krajowej Informacji Skarbowej są dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 18:00 pod numerami tel.:
tel. 801 055 055 (dla połączeń z telefonów stacjonarnych)tel. 22 330 03 30 (dla połączeń z telefonów komórkowych) tel. +48 22 330 03 30 (dla połączeń z zagranicy)
Eksport/import i przewóz zwierząt
Informacje dot. tematu przewozu oraz importu/eksportu zwierząt w kontekście brexitu dostępne są na stronie Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego.
Przewóz towarów
Wytyczne dla firm transportowych i kierowców zawodowych przewożących towary pomiędzy Wielką Brytanią (Anglia, Szkocja i Walia) a UE.
Przewóz towarów pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską od 1 stycznia 2021 r. - wytyczne dla przewoźników i kierowców zawodowych.
Pomoc konsularna
W kwestiach konsularnych sugerujemy kontakt z właściwą terytorialnie dla danej sprawy placówką RP: Polska w Wielkiej Brytanii, Polska w Belgii, Polska we Francji, Polska w Holandii, Polska w Irlandii
Ogólnych informacji konsularnych dla obywateli polskich mieszkających we Francji, w Irlandii, Niemczech, Niderlandach i w Zjednoczonym Królestwie udziela Centrum Informacji Konsularnej w dni robocze w godzinach 9:00 -17:00.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mzd/ godl/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 30.12.2020, 17:00 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |