Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: #PracaDlaPolski - minister Jacek Czaputowicz podsumował trzy lata pracy MSZ (komunikat)

07.12.2018, 21:27aktualizacja: 07.12.2018, 21:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

"Zadania naszej polityki zagranicznej ogniskują się wokół trzech, powiązanych ze sobą priorytetów. Są one kluczowe dla państwa polskiego, jak również jego obywateli. Te kwestie to bezpieczeństwo, rozwój i autorytet" – powiedział szef polskiej dyplomacji podczas spotkania z cyklu #PracaDlaPolski.

W trakcie zorganizowanej w auli Krajowej Szkoły Administracji Publicznej im. Lecha Kaczyńskiego debaty minister Jacek Czaputowicz podsumował ostatnie trzy lata pracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Szef resortu dyplomacji wskazał w swoim wystąpieniu na najważniejsze priorytety polskiej polityki zagranicznej.

Pierwszym z nich jest bezpieczeństwo, na które, jak wskazał minister, składają się działania służące rozbudowie własnych zdolności obronnych, wzmocnieniu potencjału relacji sojuszniczych Polski w ramach NATO i UE oraz prowadzeniu aktywnej polityki regionalnej. "Kluczowym gwarantem bezpieczeństwa dla Polaków pozostaje obecność w Pakcie Północno-Atlantyckim oraz silne relacje z USA" – podkreślił minister Czaputowicz. "Realizowane są postanowienia szczytu NATO w Warszawie w 2016 r. zmierzające do wzmocnienia zdolności odstraszania i obrony Sojuszu, w tym dotyczące obecności żołnierzy sojuszniczych w Polsce" – dodał. Szef MSZ podkreślił przy okazji, że polska dyplomacja aktywnie wspiera wysiłki międzynarodowe zmierzające do ustabilizowania sytuacji na wschodzie Ukrainy, a także na rzecz suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz Gruzji. Minister Czaputowicz zaznaczył ponadto, że ważnym aspektem naszej aktywności na rzecz bezpieczeństwa jest nasze członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019.

Szef polskiej dyplomacji podkreślił także, że na bezpieczeństwo i pozycję międzynarodową Polski i jej obywateli ma wpływ nasza aktywność w Unii Europejskiej i rola naszego kraju w strukturach UE. "Jako pełnoprawni członkowie UE Polki i Polacy chcą współtworzyć i kształtować Unię. Cenią sobie dorobek integracji europejskiej i oczekują od rządu aktywności i pozytywnego wkładu w debatę o przyszłości UE" – mówił minister Jacek Czaputowicz. Zaznaczył jednak, że podobnie jak mieszkańcy innych państw członkowskich mamy wobec UE pewne oczekiwania i nie jesteśmy wobec niej bezkrytyczni.

Drugim z priorytetów polskiej polityki zagranicznej jest rozwój, rozumiany jako aktywność wspierająca budowanie siły gospodarczej i społecznej Polski, a w konsekwencji wzrost dobrobytu obywateli. Minister Czaputowicz wskazał, że poprzez rozbudowaną sieć placówek MSZ udostępnia firmom informacje i wskazówki co do specyfiki poszczególnych rynków oraz uwarunkowań prawnych i finansowych, mających istotne znaczenie dla prezentowania oferty handlowej polskich podmiotów. Resort spraw zagranicznych oferuje także stałe wsparcie polskiego przemysłu obronnego w jego ekspansji zagranicznej. "Zachęcamy firmy tego sektora do uruchomienia bądź włączenia się w wielonarodowe projekty badawcze, programy rozwojowe oraz inicjatywy pozyskiwania zdolności wojskowych z wykorzystaniem środków Europejskiego Funduszu Obrony (EDF)" – wyjaśnił szef polskiej dyplomacji. Ponadto wyraził przekonanie, iż poziom bezpieczeństwa w poszczególnych krajach i regionach uzależniony jest ściśle od ich rozwoju gospodarczego. "Inwestycją w stabilność i bezpieczeństwo świata, a przez to i Polski jest zatem pomoc rozwojowa" – podkreślał. Przypomniał przy tym, że zgodnie z wieloletnim programem pomocy rozwojowej na lata 2016-2020 głównymi odbiorcami polskiej pomocy są kraje Europy Wschodniej: Ukraina, Białoruś, Gruzja, Mołdawia, a także Etiopia, Kenia, Mjanma, Palestyna, Senegal i Tanzania. Także polska pomoc rozwojowa na rzecz krajów Partnerstwa Wschodniego wzrosła w ciągu ostatnich trzech lat niemal dwukrotnie. W 2017 roku polskie MSZ przeznaczyło na ten cel 2,5 mld złotych.

Trzeci z priorytetów, autorytet, to czynnik pozwalający na kształtowanie korzystnego wizerunku Polski i umacnianie jej wiarygodności w skali europejskiej i globalnej. - Walczymy o prawdę historyczną i dobre imię Polski. Działamy na rzecz przywrócenia pamięci o Polakach, którzy nierzadko ryzykując życie swoje i rodzin, ratowali Żydów w czasie II wojny światowej – mówił minister Jacek Czaputowicz. "Uchroniliśmy od zapomnienia bohaterskie czyny tzw. Grupy Berneńskiej, działających w Szwajcarii polskich dyplomatów oraz działaczy żydowskich, którzy poprzez produkcję fałszywych paszportów południowoamerykańskich uratowali od zagłady setki europejskich Żydów" – podkreślił szef polskiej dyplomacji. Wskazał także, że doskonałą okazją do budowania dobrego wizerunku naszego kraju były obchody stulecia odzyskania niepodległości. MSZ zrealizowało w tym czasie ważne z punktu widzenia promocji Polski i polskiej historii projekty. "W listopadzie 2018 r., w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w wielu miejscach na świecie znane budynki i miejsca prezentowały się w barwach biało-czerwonych" – podkreślił minister Czaputowicz.

W czasie swojego wystąpienia w KSAP minister wskazał na odpowiedzialne zadanie, przed którym stoi polska dyplomacja. "Dzisiejszy świat wymaga skutecznego tłumaczenia światu naszych racji, wyjaśniania naszego stanowiska i decyzji, budowy korzystnego wizerunku naszego kraju. Potrzebujemy też właściwie identyfikować i sprawnie reagować na pojawiające się zagrożenia. Jest to służba piękna i zaszczytna, ale i niełatwa" – ocenił minister Jacek Czaputowicz.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sno/ MARK/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.12.2018, 21:27
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ