Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Profesor Adam Daniel Rotfeld, były minister spraw zagranicznych RP, został zaproszony przez szwajcarskiego prezydenta i jednocześnie przewodniczącego OBWE w 2014 r., Didiera Burkhaltera, do wzięcia udziału w Panelu Wybitnych Osobistości, którego celem będzie wypracowanie propozycji na rzecz odbudowy bezpieczeństwa europejskiego jako wspólnego projektu.
Panel będzie składał się z 13 wybitnych ekspertów, posiadających bogate doświadczenie we wszystkich aspektach bezpieczeństwa europejskiego. Przedstawi on swoje ostateczne rekomendacje państwom OBWE w trakcie Rady Ministerialnej w grudniu 2015 r.
W szczególności Panel zastanowi się jak odbudować zaufanie pomiędzy państwami, aby wzmocnić pokój i bezpieczeństwo na naszym kontynencie na gruncie Aktu Końcowego z Helsinek, Paryskiej Karty Nowej Europy oraz jak zapewnić stosowanie zasad OBWE w stosunkach międzypaństwowych. Rozpatrzy również zagrożenia w obszarze OBWE i możliwe wspólne odpowiedzi. Panel zajmie się także poszukiwaniem rozwiązań, które pomogą wzmocnić elementy kooperatywnego bezpieczeństwa oraz przeanalizuje obecną role OBWE w zakresie zapobiegania i rozwiązywania kryzysów, w tym na Ukrainie.
Profesor Adam Daniel Rotfeld w latach 1961-1989 pracował w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Brał udział w pracach II fazy Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE) jako członek polskiej delegacji w 1973 r. Od 1991 do 2002 r. dyrektor w Sztokholmskim Międzynarodowym Instytucie Badań nad Pokojem (SIPRI). W latach 1992-1993 został osobistym przedstawicielem przewodniczącego KBWE ds. politycznego rozwiązania konfliktu w Naddniestrzu. 5 stycznia 2005 objął funkcję ministra spraw zagranicznych, którą pełnił do listopada 2005 roku. W 2008 został przez Sekretarza Generalnego ONZ powołany na przewodniczącego Kolegium Doradczego Sekretarza Generalnego ONZ do spraw Rozbrojenia. W styczniu 2008 mianowany został współprzewodniczącym Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych.
Zaproszenie Pana Profesora Adama Daniela Rotfelda stanowi wyraz uznania dla jego osobistych zasług oraz świadczy o znaczącej roli Polski w dyskusjach nt. europejskiej architektury bezpieczeństwa.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ azb/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 13.01.2015, 13:15 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |