Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Konstytucja 3 maja 1791 r., Złoty kodeks gnieźnieński z II poł. XI w., Kronika Galla Anonima z XII w., rękopis „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza – na liście Pamięci Świata UNESCO.
Na liście Pamięci Świata UNESCO znalazły się także dokument lokacyjny miasta Krakowa z 1257 roku, kazania świętokrzyskie z II poł. XIII oraz Memoriał Ignacego Jana Paderewskiego do prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona w sprawie Polski i jej niepodległości. Polska lista programu UNESCO Pamięć Świata będzie w przyszłości rozszerzana.
– Zaangażowanie na forum UNESCO i innych organizacji wielostronnych zajmuje ważne miejsce w polityce zagranicznej Polski i w polskiej działalności dyplomatycznej – powiedziała wiceminister Henryka Mościcka-Dendys podczas ceremonii inaugurującej polską listę programu Pamięć Świata UNESCO. Wiceszefowa polskiej dyplomacji podkreśliła rolę programów w zakresie edukacji, nauki, kultury oraz komunikacji społecznej w wyrównywaniu szans rozwojowych wszystkich części świata, a także programów wspierających dialog międzynarodowy.
Utworzenie polskiej Listy Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata to kolejny krok do zwiększenia świadomości historycznej społeczeństwa i umocnienia tożsamości narodowej. – Od początku istnienia programu MSZ wspierało działania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Archiwów Państwowych oraz Polskiego Komitetu ds. UNESCO na rzecz rozwoju tego programu – przypomniała wiceminister Mościcka-Dendys. Resort dyplomacji aktywnie włączał się w pomoc przy organizacji spotkań dotyczących zaleceń w zakresie ochrony i dostępu do dziedzictwa komunikacyjnego, które miały miejsce w ostatnich latach w Polsce. – W wymiarze zewnętrznym dostęp do wiedzy o dziedzictwie historyczno-kulturowym społeczeństw bez wątpienia przyczyni się do ułatwienia dialogu między nimi – oceniła także wiceszefowa MSZ.
Okolicznościową ekspozycję polskiej listy Pamięci Świata, wzbogaconą o faksymilia dokumentów, będzie można oglądać 18 i 19 października w Pałacu Prezydenckim. Uroczystość inaugurująca polską listę programu Pamięć Świata UNESCO odbyła się 17 października br. w Pałacu Prezydenckim pod honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ tnt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 17.10.2014, 18:28 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |