Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Rozmowy szefów dyplomacji Polski i Bułgarii w Warszawie (komunikat)

28.02.2019, 15:35aktualizacja: 28.02.2019, 15:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

– Bułgaria to kraj naszych przyjaciół i sojuszników. Łączy nas wiele wspólnych stanowisk i ocen w odniesieniu do aktualnych wyzwań stojących przed Europą, takich jak Brexit – powiedział minister Jacek Czaputowicz po spotkaniu z wicepremier i minister spraw zagranicznych Bułgarii Ekateriną Zachariewą.

Główne tematy rozmów szefów dyplomacji Polski i Bułgarii koncentrowały się wokół polityki bezpieczeństwa, współpracy regionalnej oraz aktualnej agendy UE. Wizyta bułgarskiej polityk w Warszawie potwierdziła wolę obu rządów do intensyfikacji relacji dwustronnych oraz poszukiwania możliwości koordynacji działań na forum UE i ONZ. Zarówno Polska jak i Bułgaria są także zainteresowane rozwojem regionalnej współpracy gospodarczej, infrastrukturalnej i transportowej, z wykorzystaniem potencjału takich inicjatyw jak Trójmorze czy Via Carpatia.

– Polska organizuje też w tym roku Szczyt Bałkanów Zachodnich w Poznaniu, w którym udział, jako członek inicjatywy Procesu Berlińskiego, weźmie Bułgaria – podkreślił minister Czaputowicz. – Jest to dobra okazja do dzielenia się naszymi doświadczeniami z partnerami z Bałkanów Zachodnich, a Bułgaria odgrywa ważną rolę także we wsparciu dla tego regionu – dodał.

Szef polskiego MSZ podziękował ponadto swojej odpowiedniczce za udział w konferencji bliskowschodniej w Warszawie. Wyraził także przekonanie, że dzięki wspólnemu zaangażowaniu naszych krajów uda się stawić czoła wyzwaniom stojącym przed Bliskim Wschodem i przyczynić się do trwałego pokoju w regionie.

Rozmowy szefów dyplomacji obu państw dotyczyły również najistotniejszych spraw w agendzie UE. Ważnym tematem była przyszłość Unii Europejskiej po wystąpieniu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty oraz negocjacje dotyczące Wieloletnich Ram Finansowych. W ocenie ministra Czaputowicza wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE bez umowy byłoby dużą stratą dla całej Wspólnoty, dlatego nasze kraje poszukują akceptowanych rozwiązań i decyzji jeżeli chodzi o relacje ze Zjednoczonym Królestwem i sposób zakończenia członkostwa przez to państwo.

Ważne miejsce w rozmowach szefów dyplomacji Polski i Bułgarii zajęła polityka energetyczna. – Polska zajmuje krytyczne stanowisko wobec wszelkich projektów, takich jak Nord Stream 2, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie rynku gazu w UE i wzmacniają dominującą pozycję jednego dostawcy – podkreślił minister Czaputowicz. – Naszym wspólnym celem powinna być dywersyfikacja dostaw, m.in. poprzez import LNG – ocenił.

Dzisiejsza wizyta była także okazją do przedstawienia bułgarskim partnerom polskich priorytetów na drugi rok naszego niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Ministrowie wymienili też opinie dotyczące aktualnych wyzwań w obszarze bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego oraz współpracy w ramach NATO, w tym także w formacie Bukareszteńskiej Dziewiątki.

Strony dyskutowały ponadto nt. europejskiej przyszłości Bałkanów Zachodnich, w kontekście przygotowań do kwietniowego spotkania ministrów spraw zagranicznych Procesu Berlińskiego i lipcowego Szczytu Bałkanów Zachodnich w Poznaniu. Rozmówcy zgodzili się, że integracja państw Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską to jedyna droga do zapewnienia bezpieczeństwa, dobrobytu i stabilności w tej części Europy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ dma/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.02.2019, 15:35
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ