Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: rozmowy w Kijowie o 25-letnim dorobku stosunków polsko-ukraińskich i przyszłości współpracy z Ukrainą (komunikat)

14.09.2016, 09:58aktualizacja: 14.09.2016, 09:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

– Nasza współpraca jest wielopłaszczyznowa: od rozbudowanych relacji politycznych, ekonomicznych, wojskowych – aż po relacje międzyludzkie, między naszymi społeczeństwami – powiedział po rozmowach z szefem dyplomacji ukraińskiej w Kijowie minister Witold Waszczykowski.

– Byłem wielokrotnie gościem na Ukrainie, dzisiaj natomiast mam wielką przyjemność odwiedzić Ukrainę jako minister spraw zagranicznych, kiedy kończymy 25 lat pokojowej współpracy – podkreślił szef polskiego MSZ. – Byliśmy pierwszym państwem na świecie, które uznało niepodległą Ukrainę 25 lat temu i dziś jesteśmy jednym z wiodących państw na świecie, które zabiega o to, by rozwiązać konflikt na Ukrainie ­– przypomniał minister Witold Waszczykowski.

W pierwszym dniu wizyty w Kijowie minister Waszczykowski spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Pawło Klimkinem, a także został przyjęty przez premiera Wołodymyra Hrojsmana. – Bez Ukrainy projekt zintegrowanej i zjednoczonej Europy nie jest skończony – podkreślił minister Waszczykowski podczas spotkania z Wołodymyrem Hrojsmanem. – Chciałbym podkreślić strategiczny charakter naszych relacji. Minister zaznaczył, że Polska wspiera Ukrainę w działaniach na rzecz przywrócenia integralności terytorialnej. – Istotne jest dalsze wzmocnienie kontaktów między naszymi społeczeństwa. Chcemy kontynuować wsparcie reform na Ukrainie – mówił również szef polskiego MSZ.

Podczas rozmów szefów polskiego i ukraińskiego MSZ dokonano przeglądu ćwierćwiecza współpracy polsko-ukraińskiej. Ministrowie szczegółowo omówili dorobek i perspektywy współpracy dwustronnej. Podkreślili, że istotnym elementem dalszego współdziałania będzie wykorzystanie polskiego kredytu rządowego dla rozbudowy ukraińskiej infrastruktury granicznej. Ministrowie zgodnie uznali, że ważnym obszarem współpracy będzie także kontynuacja polskiego wsparcia dla ukraińskich reform, w szczególności w sferze decentralizacji, zwalczania korupcji i administracji państwowej.

– W naszych relacjach program liberalizacji wizowej praktycznie już działa – zwrócił ponadto uwagę po spotkaniu minister Waszczykowski i przypomniał, że to Polska udzieliła Ukraińcom „prawie miliona wiz, to jest prawie połowa wiz przyznanych przez całą UE”. Mówiąc o współpracy polsko-ukraińskiej minister przypomniał także, że „Polska przyjęła w tej chwili na studia ponad 30 tys. studentów ukraińskich”.

– Omówiliśmy problemy związane z naszą aktywnością na rzecz powstrzymania agresji rosyjskiej. Związane to jest z sytuacją w związku z Donbasem, Krymem, planami agresora zorganizowania wyborów niezgodnych z prawem – mówił z kolei podczas konferencji prasowej minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin – Cieszę się z poparcia ze strony Polski. Wszyscy w UE udzielają poparcia, ale kreatywność wyrażana w stanowisku polskim jest szczególnie ważna.

W trakcie rozmów poruszono ponadto temat polsko-ukraińskiego dialogu historycznego. Wizytę na Ukrainie minister Witold Waszczykowski rozpoczął od złożenia wieńców na Polskim Cmentarzu Wojennym w Kijowie – Bykowni, gdzie spoczywają zarówno obywatele II RP z tzw. „ukraińskiej listy katyńskiej”, jak i Polacy, Ukraińcy oraz przedstawiciele innych narodów, którzy zostali zgładzeni w wyniku totalitarnych represji politycznych końca lat 30. – Te cmentarze powodują, że politycy są coraz bardziej skorzy, by poszukiwać prawdy i na tej prawdzie jednać się ze społeczeństwami – podkreślił minister Witold Waszczykowski. – My również rozpoczęliśmy już jakiś czas temu trudny dialog historyczny z Ukrainą. Udało nam się znaleźć prawdę z wieloma narodami, które wyrządziły nam większą krzywdę, więc i tu w tym przypadku jestem przekonany, jestem optymistą, że dojdzie do pojednania, raczej szybciej niż później; tu też damy radę – zaznaczył minister Waszczykowski.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.09.2016, 09:58
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ