Pobierz materiał i Publikuj za darmo
MSZ informuje:
– Społeczność polska oczekuje bardziej wyraźnego wsparcia w sprawie nauczania języka polskiego dla polskiej mniejszości w Niemczech - powiedział minister Jacek Czaputowicz po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasem w Berlinie.
Podczas dzisiejszych rozmów ze swoim niemieckim odpowiednikiem minister Czaputowicz poruszył tematy dotyczące Polonii w Niemczech i rozmów prowadzonych w ramach Okrągłego Stołu. – Oczekujemy utworzenia funduszu umożliwiającego wsparcie ze strony władz zarówno federalnych, jak i landowych dla społecznego nauczania w Niemczech języka polskiego jako ojczystego – zaakcentował minister Czaputowicz.
Szef polskiej dyplomacji poruszył także kwestię budowy w Berlinie Pomnika polskich ofiar II wojny światowej oraz wskazał na znaczenie dla Polaków przyszłorocznych obchodów wyzwolenia obozów koncentracyjnych Ravensbrück, Sachsenhausen i Dachau. Wyraził też oczekiwanie na zaproszenie polskich ekspertów do współpracy w ramach gremiów działających w tych miejscach pamięci.
W części rozmów poświęconych przyszłości Unii Europejskiej minister Czaputowicz stwierdził, że przywiązanie do jedności UE było dotąd filarem porozumienia polsko-niemieckiego i wyraził nadzieję, że tak pozostanie. Rozmawiano także o perspektywach współpracy, w tym po brexicie.
Odnosząc się do kwestii unijnej polityki klimatycznej minister Czaputowicz stwierdził, że Polsce zależy na przeprowadzeniu transformacji do zielonej gospodarki w sposób sprawiedliwy i akceptowalny dla wszystkich grup społecznych, szczególnie tych najbardziej wrażliwych na wzrost kosztów energii. Jak dodał, Polska popiera ambitny budżet UE i utrzymanie tradycyjnych polityk - spójności i rolnej, które przyczyniają się do rozwoju całej Unii Europejskiej.
Obaj ministrowie zgodzili się także, że utrzymanie silnych więzi transatlantyckich oraz sprawnego i efektywnego Sojuszu Północnoatlantyckiego jest konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa europejskiego. Omówiono także sytuację na Ukrainie w kontekście przewidywanego Szczytu Formatu Normandzkiego, a także współpracę w ramach Procesu Warszawskiego, poświęconego sytuacji bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.
Wizyta w Berlinie stanowiła również okazję do rozmów z politykami niemieckimi, przewodniczącym Bundestagu Wolfgangiem Schäuble, premierem Brandenburgii Dietmarem Woidke, a także z współprzewodniczącym Partii Zielonych Robertem Habeckiem oraz szefem FDP Christianem Lindnerem.
Dzień wcześniej minister Czaputowicz wygłosił przemówienie w Fundacji Genshagen, w którym przedstawił priorytety polskiej polityki zagranicznej
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mom/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 26.11.2019, 22:26 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |