Pobierz materiał i Publikuj za darmo
MSZ informuje:
- Gambia jest budującym przykładem sukcesu, jaki daje konsekwentne dążenie do demokracji, sprawiedliwości i odrzucenia autorytarnej władzy pokojowymi metodami. Polska, jako kraj udanej transformacji od niedemokratycznego reżimu do państwa opartego na prawie i gwarantującego wolności obywatelskie będzie wspierać Gambię w jej drodze do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju i dobrobytu – powiedziała wiceminister Joanna Wronecka podczas spotkania z Ambasadorem Saulem Fraserem, specjalnym doradcą prezydenta Gambii Adama Barrowa.
Wiceszefowa MSZ wyraziła uznanie dla procesu demokratycznych przemian w Gambii, które nastąpiły w rezultacie zwycięstwa wyborczego obecnego prezydenta i kandydata zjednoczonej opozycji Adama Barrowa w grudniu 2016 r. We wspólnej ocenie rozmówców relacje Gambii z Unią Europejską, ale również z jej afrykańskimi sąsiadami uległy radykalnej poprawie od czasu odsunięcia od władzy wieloletniego dyktatora Yahya Jammeha.
Wiceszefowa polskiej dyplomacji zaznaczyła, że Polska liczy na aktywizację współpracy dwustronnej. – Gambia jest bardzo popularna wśród Polaków wybierających kontynent afrykański jako miejsce aktywnego wypoczynku. Taka współpraca, poza wzajemnymi korzyściami gospodarczymi, mogłaby zapewnić miejsca pracy dla młodej populacji Gambii i trwały dochód, stanowiąc najskuteczniejszą alternatywę dla częstych w regionie decyzji o podjęciu migracji zarobkowej do Europy – zauważyła wiceminister Joanna Wronecka.
Doradca prezydenta Barrowa, Saul Frazer, przebywa w Warszawie z misją poszerzenia wzajemnych kontaktów, w szczególności promocji relacji gospodarczych. W czasie wizyty spotkał się z przedstawicielami min. Ministerstwa Finansów oraz w Krajowej Izby Gospodarczej. Potencjalne sektory współpracy ekonomicznej Polski i Gambii to, poza turystyką, rolnictwo, rybołówstwo, edukacja oraz gospodarka morska i infrastruktura portowa.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ march/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 06.06.2017, 19:51 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |