Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
– Polska tradycyjnie popiera politykę rozszerzenia UE. W naszej opinii, ma ona przede wszystkim wymiar strategiczny. Odgrywa istotną rolę dla wzmacniania bezpieczeństwa Europy – powiedział minister Jacek Czaputowicz podczas spotkania szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej, Bałkanów Zachodnich oraz Bułgarii, Chorwacji, Grecji, Rumunii, Słowenii i Cypru, które odbyło się w Sunion w pobliżu Aten.
W piątek 11 maja br. szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz wziął udział w zorganizowanym z inicjatywy Grecji spotkaniu regionalnym z udziałem szefów dyplomacji państw Bałkanów Zachodnich oraz przedstawicieli państw Grupy Wyszehradzkiej, jak również krajów regionu – Chorwacji, Słowenii, Bułgarii, Rumunii i Cypru.
– Jeśli pozostawimy kraje regionu Bałkanów Zachodnich bez wsparcia, powstanie próżnia, która zostanie wypełniona przez innych aktorów, co może mieć nieprzewidywalne konsekwencje dla jego stabilności i bezpieczeństwa całego kontynentu – mówił szef polskiej dyplomacji. Z satysfakcją odnotował, że polityka rozszerzenia zajmuje ważne miejsce w agendzie europejskiej. – W obliczu globalizacji, trwających konfliktów i nowych zagrożeń, silna i sprawna Unia jest w naszym wspólnym interesie. Wewnętrzne podziały osłabiają Europę i czynią ja niezdolną do stawiania czoła współczesnym wyzwaniom – podkreślił.?
Uczestnicy spotkania omówili m. in. zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa energetycznego oraz przyszłości Europy, w tym procesu rozszerzenia Unii Europejskiej. Udział szefa MSZ w spotkaniu odzwierciedla znaczenie, jakie Polska przykłada do relacji z państwami regionu Europy Środkowej i Południowej, będącymi zarówno członkami UE jak i aspirującymi do przystąpienia do Wspólnoty.
Na marginesie wizyty minister Jacek Czaputowicz przeprowadził dwustronne rozmowy z szefem dyplomacji Republiki Macedonii Nikola Dimitrovem oraz ministrem spraw zagranicznych Republiki Kosowa Behgjetem Pacolli.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ march/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 11.05.2018, 22:55 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |