Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Trzecie polsko-brytyjskie Forum Belwederskie (komunikat)

07.03.2019, 21:40aktualizacja: 07.03.2019, 21:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

"Mamy doskonałe relacje w wielu dziedzinach, ale chcemy tę więź uczynić jeszcze lepszą, mocniejszą i bardziej wielowymiarową" – powiedział wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk podczas III edycji Forum Belwederskiego w Warszawie.

Tegoroczna edycja Forum odbyła się w dniach 6-7 marca 2019 r. na Zamku Królewskim pod hasłem "Najważniejsze tematy. Przyszłość partnerstwa polsko-brytyjskiego". W ceremonii otwarcia wydarzenia, w którym uczestniczyło ponad 300 gości, udział wzięli również współprzewodniczący Komitetu Sterującego Forum – prof. Zdzisław Krasnodębski i Sir Malcolm Rifkind.

Wiceszef polskiej dyplomacji wyraził przekonanie, że oba kraje, bez względu na kształt przyszłych relacji Wielkiej Brytanii z UE, będą nadal współdziałać w wielu obszarach z agendy politycznej i ekonomicznej. "Polska wierzy w dialog strategiczny ze Zjednoczonym Królestwem, a nasze stosunki wychodzą daleko poza obszar Unii Europejskiej" – podkreślił wiceminister Szynkowski vel Sęk. "Brexit nie zmieni tej szczególnej więzi [między Polską a Wielką Brytanią], która opiera się na historii i kontaktach międzyludzkich, które to Forum wspiera" – dodał.

W ramach III Forum Belwederskiego jego uczestnicy dyskutowali na tematy z zakresu spraw społecznych, gospodarczych czy politycznych, m.in. wpływu brexitu i zmian zachodzących w UE na polsko-brytyjskie partnerstwo, kwestii dotyczących energetyki czy ochrony środowiska. Omówiono również wyzwania wynikające z postępu technologicznego w obszarze informacji. Ważnym tematem obrad była ponadto kwestia tożsamości narodowej - uczestnicy Forum rozważali, czy faktycznie występuje zjawisko podwójnej tożsamości, jakie są jej przejawy i czy może być ona źródłem trudności w życiu społecznym.

Podczas wydarzenia wręczono pierwszą w historii Nagrodę Belwederską za zasługi dla współpracy polsko-brytyjskiej. Laureata Nagrody, którym został w tym roku prof. Norman Davies, wyłoniono w drodze otwartego głosowania wśród uczestników III Forum Belwederskiego.

Na zakończenie obrad moderatorzy poszczególnych sesji panelowych przedstawili propozycje tematów i inicjatyw możliwych do podjęcia przez rządy obu państw. Ogłoszono także, że za realizację kolejnych edycji Forum Belwederskiego odpowiedzialne będą dwie uznane na arenie międzynarodowej instytucje ekspercko-analityczne: Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM) i Królewski Instytut Spraw Międzynarodowych w Londynie (Chatham House).

Inicjatywa organizacji corocznego Forum została przyjęta przez rządy Polski i Wielkiej Brytanii podczas pierwszych w historii polsko-brytyjskich konsultacji międzyrządowych w Londynie w listopadzie 2016 r. Inauguracyjne posiedzenie odbyło się w dniach 8-9 marca 2017 r. w Pałacu Belwederskim w Warszawie, zaś II edycja Forum miała miejsce w Londynie w lutym 2018 r. Kwestiami programowymi i merytorycznymi zajmuje się Komitet Sterujący, w którego skład weszli polscy i brytyjscy przedstawiciele z różnych obszarów życia społecznego, zaangażowani we współpracę dwustronną. Założeniem wydarzenia jest nadanie nowej dynamiki współpracy środowisk pozarządowych, eksperckich oraz Polonii, co z kolei ma przyczyniać się do wzmocnienia relacji między społeczeństwami Polski i Wielkiej Brytanii.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ kub/ mam/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.03.2019, 21:40
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ