Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Udział ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza w Warsaw Security Forum (komunikat)

24.10.2018, 23:16aktualizacja: 24.10.2018, 23:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

- Polska zamierza jeszcze silniej koncentrować swoją politykę na wymiarze wschodnim – zapewnił minister Czaputowicz podczas konferencji Warsaw Security Forum, która rozpoczęła się w środę w Warszawie.

Szef polskiej dyplomacji wziął udział w sesji ministerialnej zatytułowanej Security in Europe - Fault Lines in the East, wspólnie z ministrami spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkinem, Litwy Linasem Linkevicziusem oraz Gruzji Dawidem Zalkalianim. Uczestnicy sesji zgodzili się, iż największym zagrożeniem dla tej części Europy pozostaje polityka Rosji. W tym kontekście minister Czaputowicz przedstawił polską wizję Partnerstwa Wschodniego w przededniu dziesiątej rocznicy powołania tej inicjatywy. – Jest to duży sukces, ale powinniśmy myśleć o dalszych krokach – stwierdził szef MSZ, wskazując na potrzebę dalszego rozwoju Partnerstwa Wschodniego i porównując je z procesami zbliżenia do UE państw bałkańskich.

Ministrowie odnieśli się również do kwestii jedności transatlantyckiej, przyznając, że istnieją różnice w pojmowaniu bezpieczeństwa pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a niektórymi państwami europejskimi. – Polska uczestniczy w dyskusjach. Odczuwamy solidarność z naszymi partnerami w Europie, lecz jednocześnie bierzemy pod uwagę amerykański punkt widzenia oraz amerykańską perspektywę zagrożeń dla światowego bezpieczeństwa – zaznaczył minister Czaputowicz. Wyraził również opinię, że wszelkie podziały w tym zakresie byłyby szkodliwe dla naszego bezpieczeństwa. Odnosząc się do polskiego udziału w dyskusjach o bezpieczeństwie w Europie minister Czaputowicz podkreślił zarazem, iż jedynie wojskowa obecność Stanów Zjednoczonych może zapewnić Europie bezpieczeństwo. Jednocześnie szef polskiej dyplomacji pozytywnie odniósł się do niedawno uruchomionych inicjatywy UE takich jak Stała Współpraca Strukturalna (PESCO) oraz Europejski Fundusz Obronny (EDF), pod warunkiem, że będą one synergiczne z działaniami NATO. – Unia Europejska powinna więcej inwestować w poprawę swoich zdolności wojskowych – stwierdził.

Oprócz sesji ministerialnej poświęconej polityce wschodniej, minister Jacek Czaputowicz wziął również udział w panelu poświęconym relacjom UE z państwami Bałkanów Zachodnich Catching wind in rough waters – EU and Western Balkans. – Bałkany Zachodnie są kluczowym kierunkiem, w którym powinniśmy się angażować – podkreślił szef polskiej dyplomacji podczas debaty z udziałem m.in. ministrów spraw zagranicznych Albanii i Węgier.

Na marginesie Forum szef polskiego MSZ przeprowadził także rozmowy bilateralne z ministrem spraw zagranicznych Republiki Albanii Ditmirem Bushatim. Dotyczyły one wsparcia dla integracji Albanii z Unią Europejską, współpracy w ramach NATO, procesu berlińskiego. Pozwoliły też ministrom omówić sytuację w regionie Bałkanów Zachodnich. Jacek Czaputowicz spotkał się również z ministrem spraw zagranicznych Republiki Litewskiej Linasem Linkevicziusem, by rozmawiać m. in. o obecności wojskowej USA w regionie.

W tegorocznej edycji Warsaw Security Forum udział biorą również wiceministrowie Konrad Szymański i Bartosz Cichocki.

Organizowane przez Fundację im. Kazimierza Pułaskiego Warsaw Security Forum odbywa się już po raz piąty. Jest to platforma wymiany doświadczeń i poglądów w obszarze polityki bezpieczeństwa, w której uczestniczą zarówno organizacje pozarządowe i think-tanki, jak i przedstawiciele instytucji rządowych państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego, Unii Europejskiej i krajów partnerskich.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ kub/aszw/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.10.2018, 23:16
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ