Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Unijna Rada ds. Zagranicznych o Bliskim Wschodzie i Ukrainie (komunikat)

15.12.2014, 17:42aktualizacja: 15.12.2014, 17:42

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Głównym tematem posiedzenia ministrów spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej była sytuacja w Syrii i Iraku oraz kwestie zagrożenia ze strony Państwa Islamskiego (IS). Już w przededniu spotkania Rady odbyła się pierwsza, nieformalna dyskusja na ten temat z udziałem Specjalnego Wysłannika ONZ Stefano de Mistury.

Wyniki tej rozmowy przedstawiła na posiedzeniu Rady Wysoka Przedstawiciel Federica Mogherini. Przekazała ponadto ocenę funkcjonowania strategii regionalnej dla Syrii i Iraku oraz zagrożenia ze strony Państwa Islamskiego. Unijni szefowie dyplomacji omówili najważniejsze zagadnienia związane z rozwojem sytuacji w Syrii, w tym problem uchodźców, sytuację humanitarną i możliwości niesienia pomocy oraz relacje z syryjską opozycją. Poruszyli także temat zagranicznych bojowników oraz sytuację w Iraku, w tym kwestie poparcia dla nowych władz i funkcjonowanie kurdyjskich władz lokalnych.

Podczas roboczego lunchu ministrowie zapoznali się z sytuacją w Libii, koncentrując się na możliwościach wsparcia działań Specjalnego Przedstawiciela Sekretarza Generalnego ONZ na rzecz politycznego wyjścia z kryzysu trwającego w tym kraju.

Wśród innych tematów Rady ds. Zagranicznych znalazła się problematyka Bałkanów Zachodnich w tym w szczególności w Bośni i Hercegowinie w następstwie wizyt Wysokiej Przedstawiciel Federici Mogherini i komisarza Johannesa Hahna. Przyjęte przez Radę konkluzje w tej sprawie stać się mają punktem odniesienia dla obradującej 16 grudnia Rady ds. Ogólnych, która przyjmie szersze konkluzje poświęcone procesowi rozszerzenia, stabilizacji i stowarzyszenia.

Ministrowie odnieśli się także do sytuacji na Ukrainie, dokąd bezpośrednio po Radzie szef polskiej dyplomacji udaje się wraz z kolegami z Grupy Wyszehradzkiej, a dzień później przebywać będzie Wysoka Przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. Pracujemy nad stworzeniem dobrej synergii działań na rzecz Ukrainy. Jesteśmy bardzo aktywni na wielu płaszczyznach, ale potrzeba nam koordynacji, by zapewnić maksymalną skuteczność – mówił przed rozpoczęciem obrad minister Grzegorz Schetyna.

Rada poruszyła ponadto kwestie zagrożenia rozprzestrzenienia wirusa wywołującego gorączkę krwotoczną. Podstawę do dyskusji w tej kwestii stanowi raport Koordynatora UE ds. eboli, który został zaprezentowany podczas Rady FAC (Development) i zostanie przedstawiony Radzie Europejskiej.

Na marginesie Rady odbyło się zorganizowane z inicjatywy Polski, Szwecji i Danii śniadanie Przyjaciół Ukrainy, w którym udział wzięli niemal wszyscy szefowie dyplomacji krajów Unii oraz Wysoka Przedstawiciel Federica Mogherini i komisarz Johannes Hahn. Zaproszony na to spotkanie minister spraw zagranicznych Ukrainy otrzymał zapewnienie, że jego kraj ma 28 przyjaciół w UE.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.12.2014, 17:42
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ