Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Podsekretarz Stanu w MSZ Konrad Pawlik bierze udział w rozpoczynającej się dziś III Międzynarodowej Konferencji ws. Finansowania dla Rozwoju. Konferencja zgromadziła przedstawicieli państw i rządów, organizacji międzynarodowych i regionalnych, liderów biznesu i organizacje społeczeństwa obywatelskiego. Celem spotkania jest dyskusja nad instrumentami finansowymi i pozafinansowymi, które posłużą do osiągnięcia zrównoważonych celów rozwoju.
- Dziś, jako członek UE jesteśmy w klubie, z którego pochodzi ponad połowa wszystkich środków przeznaczanych rocznie na oficjalną pomoc rozwojową. Obecność w tym gronie dowodzi poważanego skoku cywilizacyjnego, jaki w Polsce się dokonał. To jednak również ogromna odpowiedzialność i zobowiązanie do bycia aktywnym na arenie międzynarodowej, także w obszarze współpracy międzynarodowej – powiedział wiceminister Konrad Pawlik, zastępca przewodniczącego polskiej delegacji biorącej udział w spotkaniu w stolicy Etiopii.
Konferencja wpisuje się w cykl międzynarodowych wydarzeń organizowanych w 2015 roku i wiąże się z przypadającym w tym roku terminem realizacji Milenijnych Celów Rozwoju. Wynik negocjacji prowadzonych w Addis Abebie pozwoli na przyjęcie we wrześniu, na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych, nowych ram polityki rozwoju na kolejne piętnaście lat. Ponadto w grudniu odbędzie się kolejny szczyt klimatyczny COP21 w Paryżu.
Decyzją Premier Ewy Kopacz przewodniczącym polskiej delegacji na III Międzynarodową Konferencję ws. Finansowania dla Rozwoju został mianowany Minister Finansów Mateusz Szczurek. Jego zastępcą jest wiceszef polskiej dyplomacji Konrad Pawlik, odpowiedzialny w MSZ m.in. za współpracę rozwojową. Na miejscu prace obu przewodniczących wspierają przedstawiciele MSZ i MF. Do udziału w delegacji zaproszony został również przedstawiciel społeczeństwa obywatelskiego.
Milenijne Cele Rozwoju przyniosły znaczące postępy w wielu wskazanych przez nie obszarach takich jak ograniczenie poziomu ubóstwa czy liczby zgonów spowodowanych malarią, HIV/AIDS i gruźlicą. Polska włączyła się w działania wspólnoty państw europejskich na rzecz redukcji ubóstwa i realizacji milenijnych celów rozwoju. Współpraca rozwojowa jest jednym z najważniejszych obszarów stosunków zewnętrznych Unii Europejskiej. Ponadto, UE jest największym dawcą pomocy na świecie przekazującym krajom słabiej rozwiniętym ponad połowę Oficjalnej Pomocy Rozwojowej (ODA). Polska bierze udział w finansowaniu unijnej pomocy rozwojowej poprzez budżet UE oraz Europejski Fundusz Rozwoju. Polska wydaje na cele rozwojowe ok 1,5 mld PLN (ok. 440 mln USD w 2014 roku) rocznie. Łącznie od 2004 roku przeznaczyliśmy na współpracę rozwojową prawie 4 mld USD (3,858 mln USD). Na same państwa Afryki (a także Karaibów i Pacyfiku za pośrednictwem Europejskiego Funduszu Rozwoju) przeznaczyliśmy w tym okresie kwotę 540,82 mln USD.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ alig/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 13.07.2015, 18:41 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |