Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Warszawski Dialog na rzecz Demokracji 2018
- Tegoroczne dyskusje poświęciliśmy zagadnieniu nowych technologii i ich roli w procesach demokratyzacji oraz poszanowania praw człowieka. Polska wspiera promowanie praw człowieka we wszystkich dziedzinach – w internecie i poza nim – mówił wiceminister Piotr Wawrzyk, otwierając kolejną edycję „Warszawskiego Dialogu na rzecz Demokracji”. Spotkali się na niej działacze społeczni oraz obrońcy praw człowieka i dziennikarze z ponad 30 krajów, by wymienić opinie i doświadczenia związane z promowaniem demokracji we współczesnych społeczeństwach.
Warszawski Dialog na rzecz Demokracji to wydarzenie cykliczne, które już po raz siódmy odbywa się w stolicy naszego kraju. Tegoroczna jego edycja była skoncentrowana wokół potencjału i wyzwań płynących z rosnącej roli nowych technologii na współczesnej scenie politycznej. Głównym tematem rozmów ekspertów z całego świata był wpływ nowych mediów na procesy demokratyzacji i poszanowania praw człowieka. Nowe technologie są bowiem z jednej strony przystępnym narzędziem dostępu do informacji i skutecznym kanałem bezpośredniej komunikacji, a z drugiej – polem działań dezinformacyjnych. Wpływ tych ostatnich m.in. na wolne wybory w demokratycznych społeczeństwach jest coraz częściej widoczny i coraz trudniej podważalny. Wszystko to realnie zmienia rzeczywistość, w której żyją współczesne społeczeństwa, i sprawia, że współczesne demokracje przybierają nową formę: Demokracji 2.0.
W centrum zainteresowania prelegentów znalazły się przede wszystkim najbliższe odbiorcom media społecznościowe – szczególnie w kontekście fałszywych wiadomości (fake news) i wolnych wyborów. Celem konferencji było również przyjrzenie się rosnącej roli nowych narzędzi komunikacji.
- Liczę na to, że owocem dyskusji będzie wypracowanie sposobów, w jakie należy wspierać korzystanie z internetu i nowoczesnych technologii dla promowania praw człowieka – zaznaczył wiceszef polskiej dyplomacji.
Polska, jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ, przywiązuje szczególną wagę do potencjału nowych mediów w zapobieganiu konfliktów i mediacjach. Dlatego też jednym z ważnych wątków konferencji było innowacyjne podejście do tego zagadnienia, wykorzystujące narzędzia dostarczane przez media społecznościowe.
W programie Warszawskiego Dialogu na rzecz Demokracji 2018 znalazły się sesja otwierająca konferencję z udziałem przedstawicieli polskiego MSZ, a także gości wysokiego szczebla z kraju i zagranicy oraz cztery debaty panelowe, uzupełniane przez sesje pytań i odpowiedzi z udziałem publiczności.
Efektem konferencji będzie skatalogowanie doświadczeń z różnych regionów świata. Pozwoli to na określenie działań, jakie rządy, społeczeństwa obywatelskie i organizacje międzynarodowe mogą podejmować w przyszłości. Zestawy rekomendacji, opracowane na bazie wniosków z dyskusji, zostaną przekazane międzynarodowym forom, poświęconym wspieraniu demokracji i praw człowieka.
Warszawski Dialog na rzecz Demokracji jest organizowany od 2012 r. Podczas dwudniowej konferencji przedstawiciele organizacji pozarządowych, administracji i nauki, pochodzący z ponad 30 krajów, wymieniają poglądy i dzielą się wypracowanym know-how, związanym z konsolidowaniem demokracji, wzmacnianiem instytucji demokratycznych, wspieraniem społeczeństwa obywatelskiego i przestrzegania praw człowieka.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ agzi/ wus/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 23.11.2018, 17:09 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |